خانه / سبک زندگی / 7 هشدار برای زیبایی، جوانی، سلامت

7 هشدار برای زیبایی، جوانی، سلامت

دکتر رحمتی

7 هشدار برای زیبایی، جوانی، سلامت

کرم پودر ممنوع، لاک با احتیاط

چقدر هشدار های پزشکی را جدی می گیرید؟ آیا تا به حال فکر کرده اید یکسری باورهای غلط و نادرست می توانند سلامت شما را به خطر بیندازند؟ هشدارهای زیبایی را از زبان دکتر رحمتی متخصص پوست و مو و لیزر و عضو هیات علمی دانشگاه بخوانید.

شاید نسبت به خیلی از مسائل روزمره مانند چک کردن انقضاء مواد غذایی، حسابرسی به کارها، دنبال کردن اخبار روز و بسیاری از موارد دیگر، وسواس داشته باشید؛ اما کمی از این دقت و حساسیت را به حفظ سلامت پوست، مو و در کل هر آنچه مربوط به زیبایی تان می شود، اختصاص ندهید! خب، بد نیست هشدارهای پزشکی در این زمینه را دنبال کنید تا روز به روز بیشتر و بهتر در حفظ سلامت و زیبایی تان گام بردارید.

جوش ها را سرسری نگیرید و در درمان آن صبور باشید!

  1. یکی از معضلات شایعی که در سنین جوانی یا بهتر بگوییم نوجوانی به بعد به وفور دیده می شود، ظاهر شدن جوش یا آکنه است. معمولا جوش بین 15 تا 30 سالگی بیشترین میزان خود را نشان می دهد. جوش، یک بیماری التهابی پوستی است که اثرات کوتاه مدت و بلند مدتی را بر جای می گذارد. بحث زیبایی آکنه، مهم است؛ اما آنچه اهمیت بیشتری در این زمینه دارد، این است که قبول کنید آکنه یک بیماری است و باید برای درمان آن به موقع اقدام کنید. اگر این بیماری به موقع درمان نشود، اثرات ماندگاری مانند اسکار و جوشگاه بر جای خواهد گذاشت که از بین بردن و رفع آنها کار چندان راحتی نیست. در خیلی از موارد حاد دیگر دارو اثر نمی کند و متخصص مجبور است برای رفع آن عمل لیزر را انجام دهد. هشدارهایی که در این زمینه اعلام می شود این است که آکنه را جدی بگیرید و برای درمان آن به موقع اقدام کنید. به محض دیدن آکنه به یک متخصص پوست مراجعه کنید، چرا که آکنه خفیف امروز شما، ممکن است در اثر گذشت زمانی نه چندان طولانی به آکنه حاد تبدیل شود.

نکته قابل توجه دیگر این است که برای درمان آکنه، باید صبور باشید، چرا که آکنه یک بیماری التهابی مزمن است که هیچ گونه درمان سریع و کوتاه مدتی ندارد. دوره درمان آکنه 4 تا 6 ماه است که باید حتما دوره درمان کامل شود و اواسط کار، بیمار دلسرد نشود. برای این که اثرات اولیه درمان هم معلوم شود به حداقل یک ماه زمان نیاز است، به همین خاطر نباید عجول بود؛ اما نکته مهم دیگر این است که در درمان آکنه، از خود درمانی و تجویز سرخود بپرهیزید. بعد از مراجعه به متخصص به او اعتماد کرده و تجویز را با نهایت دقت و حوصله دنبال کرده و دوره درمان را کامل کنید. از همه مهم تر این که اکثر افرادی که پوستشان جوش می زند، عادت دارند جوش هایشان را دستکاری می کنند و درصدد در آوردن آن هستند. به خاطر داشته باشید یکی از مهمترین عواملی که در ایجاد اسکار و جوشگاه نقش دارد، فشار دادن و دستکاری کردن جوش هاست.

  1. استفاده از انواع کرم های پوشاننده ممنوع!

استفاده از انواع کرم های پوشاننده مانند کرم پودر و پنکیک، جز ضرر چیز دیگری به دنبال ندارد. در افرادی که پوست چربی دارند و پوستشان جوش می زند، استفاده از این لوازم آرایشی وضعیت پوست را تشدید کرده و باعث التهاب پوست می شود. این کرم ها به خاطر این که حاوی مواد چرب و ترکیبات خاصی هستند، می توانند باعث بسته شدن منافذ پوست و تشدید جوش شوند.

  1. « نوشیدن مایعات رطوبت پوست را تامین می کند» یک باور غلط است!

شاید بسیار شنیده باشید مصرف مایعات به خصوص آب، باعث افزایش رطوبت پوست می شود، البته که این یک باور غلط است! در این که نوشیدن مایعات آن هم به مقدار لازم و حتی بیشتر از حد نیاز به سلامت بدن کمک می کند، شکی نیست؛ اما نوشیدن مایعات هیچ تاثیری در افزایش یا کاهش میزان رطوبت پوست ندارد. باور کردنی نیست؛ اما تعداد بی شماری بر این باورند که مصرف مایعات در افرادی که پوست خشکی دارند، باعث افزایش رطوبت و برعکس مصرف نکردن نوشیدنی و کمبود مایعات در افرادی که پوست معمولی دارند، باعث خشکی پوست این افراد می شود! این ادعا کاملا غلط است و هیچ اساس و پایه علمی ندارد!

میزان رطوبت پوست به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ یکی از این عوامل میزان فعالیت غدد سباسه(چربی) پوست است که معمولا در نقاطی فعالیت این غدد بیشتر بوده و در نتیجه باعث می شود آن نقاط چرب تر از سایر نقاط باشند که معمولا روی بینی و بخش مرکزی صورت است در جایی که فعالیت این غدد کمتر باشد، طبیعتا پوست خشک تر از سایر نقاط است.

  1. خشکی پوست را جدی بگیرید!

خشکی پویت به تنهایی می تواند یک مسئله مهم تلقی شود، چرا که خشکی بیش از اندازه و مکرر، می تواند عاملی برای ایجاد حساسیت و اگزما باشد. پوست همانند سد دفاعی در برابر بدن عمل می کند و اگر خشک شود، سیستم عملکرد حفاظتی آن ضعیف شده و امکان نفوذ بسیاری از باکتری ها و میکروب ها به دورن لایه های عمقی پوست بیشتر می شود، به همین خاطر حتما خشکی پوست را جدی بگیرید و تا حد امکان برای مرطوب ساختن آن، از انواع کرم و لوسیون های مرطوب کننده استفاده کنید.

برای انتخاب یک مرطوب کننده، باید اطمینان حاصل کنید مرطوب کننده تان میزان رطوبت مناسبی داشته باشد و فاقد هرگونه ترکیب آرایشی باشد، چرا که خود این ترکیبات، می تواند باعث ایجاد حساسیت، التهاب و خارش پوست شود. استعمال مرطوب کننده ها نیز باید با دقت و به اندازه صورت گیرد. برخی از انواع پوست ها با یک بار استفاده کردن از کرم مرطوب کننده، رطوبت خود را تامین می کنند در حالی که برخی دیگر از انواع پوست ها روزانه به چند بار کرم مرطوب کننده نیاز دارند.

  1. ریزش مو به میزان 30 تا 100 تار و در صورتی که جایگزین شود، طبیعی است

یکی از مشکلات بزرگی که امروزه رواج یافته، مسئله ریزش مو است که دغدغه بسیاری از افراد شده؛ اما باید دید واقعا ریزش مو چیست و در چه حالی می توانیم بگوییم فرد ریزش مو دارد! هر گونه ریزش مویی که جایگزین شود، اصلا نگران کننده نیست. به طور معمول می توان گفت ریزش مو از 30 تا 100 تار در صورت جایگزین طبیعی است و نمی توان گفت ریزش مویی در کار است؛ اما اگر نسبت به حجم موهای تان شک کردید یا به بیانی دیگر فکر کردید حجم موهای تان کم شده و مقدار آنها کاهش یافته، حتما به پزشک مراجعه کنید. تغییر رفتار در موها نیز نگران کننده است. اگر موی شما اصلا ریزش نداشته و یکباره شروع به ریختن کند، می تواند نگران کننده باشد. ریزش مویی که بیش از 6 ماه طول بکشد به لحاظ پزشکی اهمیت دارد و باید رسیدگی شود.

  1. خرافات را کنار بگذارید!

خیلی از افراد بر این باورند که استفاده از بسیاری از انواع درمان های خانگی مانند زرده تخم مرغ، سبوس گندم و…، می تواند در حجیم کردن و پرپشت کردن موها تاثیر گذار باشد. این باور کاملا جنبه خرافاتی دارد و هیچ گونه اساس علمی ندارد. حتی شامپوهایی هم که برای پرپشت کردن موها به بازار عرضه می شوند موثر واقع نمی شوند. تنها تعداد محدودی دارو وجود دارند که با مصرف آنها می توان از ریزش مو جلوگیری کرد که آن هم توسط پزشک تجویز می شود. از بازی کردن با موها و کندن آنها نیز بپرهیزید، چرا که این کار به ریشه مو فشار آورده و در طولانی مدت ممکن است باعث ریزش مو شود.

  1. لاک می تواند سلامت ناخن هایتان را به خطر بیندازد

جنس و ساختار ناخن نیز همانند مو توسط ژنتیک تعیین می شود ولی عوامل محیطی و اکتسابی نیز در کنار عوامل ژنتیک در جنس ناخن تاثیر گذارند. یکی از عوامل خارجی که می تواند سلامت ناخن را به خطر بیندازد، لاک است.لاک، یک لایه سفت و سخت را روی ناخن به وجود می آورد و فرایند تبخیر ناخن را دچار مشکل می کند. آب در لایه های مختلف جمع شده و باعث تورم و شکنندگی ناخن می شود. در این حالت لایه لایه شدن ناخن ها بسیار دیده می شود. برای پاک کردن ناخن هم، از پاک کننده های شیمیایی که در راس آنها استون است استفاده می شود که خود این ترکیب، برای سلامت ناخن ها مضر است.

منبع مجله زندگی ایده آل

درباره ی admin

همچنین ببینید

۴ نرم‌افزار برای مدیریت زمان

اگر شما هم آن‌قدر کار دارید که گاهی وقت کم می‌آورید، پس شاید به یک …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *