خانه / سبک زندگی / ۵ طرز فکر منفی که خلاقیت شما را از بین می‌برند

۵ طرز فکر منفی که خلاقیت شما را از بین می‌برند

هر کسی می‌تواند خلاق باشد. خلاقیت مهارتی است که زندگی روزانه ما را به طرق مختلف ساده‌تر می‌کند — در محل کار، در خانه، و در عادات ما. خلاقیت باعث می‌شود که ما بتوانیم مشکلات‌مان را حل کنیم و نوآور و رویاگرا باشیم. اغلب اوقات، تنها عاملی که ما را از مهارت خلاقیت دور نگه می‌دارد، خودمان هستیم. ما چه دانسته و چه ندانسته درگیر طرح‌های فکری مخربی می‌شویم که برای ما ایجاد مزاحمت می‌کنند. اگر ذهن‌تان را تمرین دهید تا به اطراف خود به شکل دیگری بنگرید می‌توانید خلاقیت را در خودتان افزایش دهید. آنچه می‌خوانید، ۵ طرز فکر منفی است که خلاقیت شما را از بین می‌برند.

داشتن انتظارات اشتباه و نابه‌جا

آیا تا به حال توجه کرده‌اید که ممکن است تلاش کرده باشید که به اهداف اشتباهی دست پیدا کنید؟ اگر سعی می‌کنید بهترین حسابدار دنیا باشید، ولی بیشتر دوست دارید یک آشپز حرفه‌ای باشید، پس بدانید که قرار نیست در مسیر حسابدار شدن به شما خوش بگذزد. وقتی خودتان را محبور به انجام کاری کنید که در طبیعت‌تان نیست، مخصوصا اگر علاقه‌ای به کاری که انجام می‌دهید نداشته باشید، راه به جایی نخواهید برد. مطمئن شوید که محدودیت‌های نادرستی برای خودتان تعیین نمی‌کنید؛ محدودیت‌هایی که شما را از تجربه موقعیت‌های دلخواه‌تان دور می‌کند.

محدود شدن به روش‌های مرسوم

اگر همیشه کارها را به شکل مرسوم و یکسان انجام دهید، مثل این می‌ماند که ذهن خود را روی حالت خلبان اتوماتیک قرار داده باشید. وقتی کارها روتین می‌شوند، سبب می‌شود که به سادگی حس جستار طلبانه خود را از دست بدهید. کنجکاوی همان عاملی است که به ما انگیزه می‌دهد تا به افکاری نو و متفاوت دست یابیم؛ افکاری که می‌توانند باعث بروز تحولات بزرگ شوند. از طی کردن راه‌های پیموده دست بردارید و به مسائل از جنبه‌های مختلفی نگاه کنید. به فکر راه حل‌های جدید باشید، یا اینکه راه حل‌های موجود را تغییر دهید و آنها را کارآمدتر کنید. این راه ساده‌ای برای ورزش دادن به عضلات خلاقیت و دست یافتن امکاناتی جدید است.

دنبال بازخورد نبودن

شما بدترین منتقد خودتان هستید. اگر به یکی از کارهایی که قبلا انجام داده‌اید نگاهی بیاندازید و نتیجه به نظرتان رضایت بخش نباشد، این احتمال وجود دارد که زیادی به خودتان سخت بگیرید. برای کارهای خود از دیگران بازخورد بخواهید. بعضی وقت‌ها، همه چیز عالی پیش نمی‌رود، و شنیدن این جمله از زبان یک شخص دیگر خیلی به شما کمک می‌کند. از آنها بپرسید اگر آنها جای شما بودند چه کار می‌کردند. بازخوردها افق دید شما را گسترده‌تر می‌کنند. اگر بازخورد مثبت دریافت کنید که دیگر چه بهتر. شاید این باخورد مثبت تنها نیاز شما برای ادامه دادن به مسیر موفقیت‌تان باشد.

کپی کردن از دیگران

وقت آن رسیده که طرز فکر “اگر او توانست، من هم می‌توانم” را دور بریزید. هر کسی که در اطراف خود می‌بینید مهارت‌های متفاوتی دارد، و هر کس هم از مهارت‌های خودش در جهتی که می‌خواهد استفاده می‌کند. راهی که برای یک فرد دیگر به موفقیت ختم شد، برای شما شاید اصلا مقصدی نداشته باشد. ممکن است از دور راه بی‌خطری به نظر برسد ولی می‌تواند برای شما خطرات زیادی داشته باشد. شما نمی‌توانید (و نباید) خودتان را در چارچوب استانداردهای یک شخص دیگر قرار دهید، بلکه باید خودتان برای خودتان استانداردهایی ایجاد کنید. باید سعی کنید بهترین نسخه از خودتان باشید، نه یک نسخه کپی از یک فرد دیگر.

ترسیدن از شکست

اگر شکست بخورید، آن وقت چه می‌شود؟ ترس از شکست بسیار متداول است. اینکه بخواهید خودتان را در موقعیتی قرار دهید که احتمال شکست خوردن در آن بالا باشد، انگیزه لازم را از شما می‌گیرد. هیچ کس دلش نمی‌خواهد در این شرایط قرار بگیرد، ولی گاهی اوقات برای جلوگیری از شکست کاری نمی‌توان کرد. اگر هر از گاهی شکست نخورید هیچ وقت نمی‌توانید مهارت‌های خود را تقویت کنید. شکست همان عاملی است که به شما یاد می‌دهد بهتر باشید، و کمک می‌کند تا بدانید که کدام بخش از افکار و ایده‌های‌تان مشکل دارند. با اینکه شاید کلیشه‌ای به نظر برسد، ولی این حقیقت است که شکست‌ها و اشتباهات مثل پله‌های یک نردبان هستند؛ نردبانی به سوی پیروزی. اگر شکست بخورید، چه می‌شود؟ مسلما دنیا به آخر نمی‌رسد. خودتان را بالا بکشید و پای خود را روی پله بعدی بگذارید و به رفتن ادامه دهید.

در مسیر گسترش خلاقیت‌تان، ارتباط بهتری نیز با خودتان برقرار خواهید کرد. افزایش اعتماد به نفس به شما اجازه می‌دهد که با چشمانی باز و ذهنی آماده با هر موقعیتی روبه‌رو شوید. خلاقیت، خلاقیت می‌آورد. حالا به نظر شما کدام یک از این ۵ طرز فکر منفی برای خلاقیت خطرناک‌تر است؟

درباره ی admin

همچنین ببینید

رشد ذهني كودك

  وزن مغز كودك طي سال اول زندگي دو برابر مي شود. اين افزايش وزن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *