یکی از ابزار های کلیدی در معاملات و سرمایه گذاری های ارز های دیجیتال کیف پول های دیجیتال است. حال سوال این است که این کیف پول ها چگونه کار می کنند وهدف از ساخت ونگه داری آنها چیست که در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی وپاسخ به این سوال بپردازیم.
کیف پول دیجیتالی یک کیف پول نرم افزاری است که کلید های خصوصی وعمومی مرتبط با بلاک چین وارز دیجیتال را درخود نگهداری می کند.در بلاک چین برای دریافت داده های دیجیتالی وبررسی مانده حساب های ارز های دیجیتال استفاده می شود.اگر شما از ارز های دیجیتال ویا بیت کوین استفاده می کنید حتما به یکی از این کیف پول ها نیاز خواهید داشت.

 

امروزه بسیاری از مردم از کیف پول های دیجیتال استفاده می کنند اما مشکلات زیادی در رابطه با این کیف پول ها در جامعه ارز های دیجیتال وجود دارد. برخلاف کیف پول های معمولی در کیف پول های دیجیتال هیچ ارزفیزیکی در خود جای نمی دهند.در واقع ارز های دیجیتال به صورت فیزیکی نگهداری نمی شود وتمام اطلاعات آنها در بلاک چین قرار می گیرد.
کیف پول ارز های دیجیتال معمولا نرم افزار هایی هستند که در آن کلید های خصوصی وعمومی شمارا نگه میداردودر حقیقت رابط بین بلاک چین های مختلف وشما هستندوشما می توانید مقدار ارز موجود خود را بررسی کنید ،پول ارسال ودریافت کنیدودیگر عملیات های مرتبط با آن را انجام دهید.وقتی شما بیت کوین ویا هر ارز دیجیتالی را از کسی دریافت می کنید ویا به کسی انتقال می دهید در حقیقت مالکیت آن را به کیف پول شما ویا شخص مقابل انتقال می دهد.برای ارسال ارز های دیجیتال کلید های خصوصی ذخیره شده در کیف پول شما باید با آدرس های عمومی ای که به ارز های شما ارتباط دارد همخوانی داشته باشند.در این بین انتقال ارز ها به صورت فیزیکی انجام نمی شود. ترا کنش ها به صورت گزارشی از تراکنش بروی بلاک چین انجام می شود و شما تغییرات موجودی حساب ارز های دیجیتال خود را در کیف پول خود مشاهده می کنید.

انواع کیف پول های دیجیتالی

کیف پول ها از روش های مختلف ذخیره سازی و دسترسی متفاوت به ارز های دیجیتال استفاده می کند کیف پول ها به سه دسته سخت افزاری ، نرم افزاری وکاغذی تقسیم می شوند که نوع نرم افزاری آن به شکل برنامه ای رو ی لپتاپ ها ورایانه ها ویا در تلفن همراه ویا به صورت آنلاین استفاده می شود.

کیف پول های نرم افزاری

دسکتاپ:

شما با دانلود ونصب کیف پول واجرای آن بر روی رایانه خود می توانید از آن استفاده کنید. این کیف پول ها تنها می توانند ازیک سیستم مشخص استفاده کنند و این همان سیستمی است که آن را دانلود کرده است .امنیت این کیف پول ها بسیار بالاست ولی در صورت هک شدن ویا ویروسی شدن سیستم شما احتمال از دست رفتن ارز های شما وجود دارد.

آنلاین:

این کیف پول ها به صورت آنلاین اجرا کمی شوند وشما می توانید از هر جایی واز هر سیستمی به آنها دسترسی داشنه باشید.درست است که دسترسی به این نوع از کیف پول ها راحت است اما کلید های خصوصی شما به صورت آنلان وتوسط برنامه ها ذخیره می گردد وامکان دارد که در مقابل حملات حکر ها ودزدی ها آسیب پذیر باشند.

موبایل :

کیف پول های موبایلی که روی تلفن همراه شما اجرا می شوند و در هرجایی از جمله فروشگاه ها ومغازه ها می توان از آن استفاده نمود این نوع کیف پول ها نسبت به نسخه دسکتاپ حجم کمتری اشغال می کنند وبسیار کاربردی هستند.

سخت افزاری:

این کیف پول ها امنیت و ایمنی بالای داند و با نمونه های نرم افزاری تفاوت دارند . این کیف پول ها کلید های خصوصی افراد را در بستری سخت افزاری ذخیره می کند .این نوع از کیف پول ها اطلاعات ترکنش را آنلاین دریافت می کنند وبه صورت آفلاین ذخیره می کنند که موجب افزایش ایمنی آن می شود.
کیف پول های سخت افزاری از بسیاری از ارز های دیجیتال پشتیبانی می کندکه بیشتر به نوع ارز مورد استفاده شما مرتبط است که کاربران با متصل کردن دستگاه به رایانه خود و به صورت آنلاین می توانند به نقل وانتقال ارز های خود بپردازند و تایید آن را دریافت کنند.

کیف پول کاغذی:

راحتی در استفاده و امنیت بسیار بالا از ویژگی این نوع کیف پول است . از نام این کیف پول می توان حدس زد که کلید های خصوصی شما روی کاغذ چاپ شده است .این کیف پول ها در حقیقت نرم افزار هایی هستند که برای تولید امن چندین کلید وچاپ آن روی کاغذ است.انتقال این ارز ها به کیف پول توسط آدرس های عمومی انجام می شودکه روی کیف پول مشخص استوبرای خرج کردن کافی است آنهارا از کیف پول کاغذی به کیف پول نرم افزاری انتقال دهید.به این کار «وایپ» گفته می شد که میتوان با وارد کردن کلید های دیجیتالی و یا با اسکن کیو آر کد روی کیف پول عملیات انتقال را انجام داد.

آیا کیف پول‌دیجیتالی امن هستند؟

امنیت این کیف پول‌ها دارای درجه‌بندی‌های مختلفی است. میزان امنیت آنها به نوع کیف پول مورداستفاده و ارائه‌دهنده سرویس شما بستگی دارد. یک سرور تحت وب به نسبت نمونه‌های آفلاین از امنیت کمتری برخوردار است. کیف پول‌ها آنلاین در معرض خطرات گسترده‌تری قرار دارند که به‌واسطه آنلاین بودنشان می‌توانند طعمه مناسبی برای هکرها تبدیل شوند. کیف پول‌های آفلاین، اما، توسط هکرها هک نمی‌شوند چراکه دسترسی به اینترنت برای آنها محدود است و به هیچ سازنده‌ی شخص ثالثی نیز مرتبط نیستند.
با اینکه تجربه نشان داده کیف پول‌های آنلاین نسبت به حملات هکرها آسیب‌پذیری بیشتری دارند، اما لازم است تا اقدامات امنیت مناسب در ارتباط با تمام کیف پول‌ها در نظر گرفته شود. به یاد داشته باشید صرف‌نظر از نوع کیف پول مورداستفاده، از دست دادن کلیدهای خصوصی شما یعنی از دست دادن پولتان. درعین‌حال اگر پول خود را به فردی اشتباه بفرستید یا هک شوید، هیچ راهی برای ادعای از دست دادن پول و برگشت تراکنش وجود ندارد. از همین رو باید بسیار محتاطانه عمل کنید.
از کیف پول خود پشتیبانی بگیرید. تنها مقدار کمی از ارزهای خود را که روزانه از آنها استفاده می‌کنید به‌صورت آنلاین نگه‌دارید کنید. بیشتر آنها را در محیطی با امنیت بسیار بالا و بر روی رایانه یا تلفن همراه خود نگه‌دارید. گزینه‌های تهیه نسخه‌های پشتیبان از صندوق‌های آفلاین یا کیف پول‌های کاغذی یا یو اس بی ها را می‌توان به روش‌هایی ازجمله «لجرنانو» انجام داد؛ با این کار می‌توانید کیف پول‌های خود را از نقص‌های رایانه‌ای احتمالی مصون دارید و در صورت وقوع، کیف پول خود را بازیابی کنید. اگرچه این کار مانع هکرهای سمج نخواهد شد؛ درواقع شما با انتخاب کیف پول‌های آنلاین، ریسک همیشگی هک شدن را به جان خریده‌اید.
نرم‌افزارهای خود را به‌روز کنید. با به‌روز کردن نرم‌افزارهای خود، همیشه امن‌ترین محیط موجود را برای خود فراهم کنید. نه تنها کیف پول خود را، بلکه سیستم‌های رایانه‌ای و تلفن‌های همراه خود را نیز به‌روز نگه‌دارید.
لایه‌های امنیتی بیشتری اضافه کنید. هر چه این لایه‌های بیشتر باشند، بهتر است. به کار بردن رمزهای عبور بلند و پیچیده و اطمینان از اینکه انتقال پول از آدرستان نیازمند رمز عبور باشند، می‌توانند ازجمله راهکارهای اضافی برای بالا بردن امنیت در رابطه با ارزهای دیجیتالی باشند. استفاده از کیف پول‌هایی باشهرت بالا و دارا بودن قابلیت تعیین هویت دو مرحله و درخواست رمز عبور اضافی در هنگام اجرا کردن نرم‌افزار از دیگر اقدامات برای بالا بردن امنیت هستند. همچنین شاید تمایل داشته باشید از کیف پول‌هایی باقابلیت «چند امضا» مانند «آرموری» و «کوپی» استفاده کنید. باوجود این قابلیت، برای هر تراکنش باید کاربری دیگر یا حتی چندین کاربر دیگر، تراکنش مذکور را تائید کنند.

قابلیت استفاده از چندین ارز یا فقط یکی؟

به‌جز بیت کوین که معروف‌ترین و پرطرفدارترین ارز دیجیتالی حال حاضر دنیاست، صدها ارز دیجیتالی دیگر یا آلت کوین‌ها نیز، با اکوسیستم‌ها و ساختارهای منحصربه‌فرد وجود دارند. اگر مایلید تا ارزهای دیجیتالی دیگری را نیز استفاده بکنید، خبر خوب این است که لازم نیست برای هرکدام کیف پول جدایی را به‌کار ببرید. به‌جای این کار، کافی است از کیف پولی استفاده کنید که قابلیت پشتیبانی از چندین ارز را داشته باشد؛ این کیف پول‌ها به شما این امکان را می‌دهند که به‌وسیله یک کیف پول، چندین ارز دیجیتالی را استفاده کنید.

آیا کارمزدی برای تراکنش‌ها وجود دارد؟

جواب صریح و کاملی برای این سؤال وجود ندارد.
به‌صورت کلی، تراکنش‌ها، بخشی کوچکی از تراکنش است که در بانکداری سنتی دریافت می‌شود. گاهی کارمزدها به‌منظور تراکنش‌هایی خاص در شبکه به‌عنوان کارمزدهای پردازش دریافت می‌شود، این در حالی است که برخی تراکنش‌ها هیچ کارمزدی را شامل نمی‌شوند. این امکان نیز وجود دارد که کارمزد مختص به خود را ایجاد کنید. به‌عنوان مثال، برای تراکنشی با حجم ۲۲۶ بایت، کارمزدی بالغ‌بر دوازده سنت از شما کسر خواهد شد. در مواردی نیز اگر میزان کارمزد کمتری را انتخاب کنید، ممکن است تراکنش شما با اولویت کمتری انجام بگیرد و شما مجبور باشید ساعت‌ها و شاید روزها برای تائید تراکنشتان صبر کنید. اگر نیاز دارید که تراکنشتان به‌سرعت انجام شود، لازم است تا میزان کارمزدی که می‌خواهید پرداخت کنید را بالا ببرید.
البته این روزها تراکنش های بیت کوین بسیار زیاد شده اند و کارمزد شبکه در نوع خود قابل توجه است.

آیا کیف پول‌های دیجیتالی ناشناس هستند؟

هم بله و هم خیر. شما بانام‌های کاربری‌تان در کیف پولتان شناخته می‌شوید. شما مجبور نیستید از اطلاعات اصلی خود را وارد کنید، و تمام تراکنش‌های شما به‌صورت عمومی و دائمی بر روی بلاک چین با همین اطلاعات واردشده ثبت خواهند شد. نام شما یا نام خیابان شما روی بلاک چین ثبت نمی‌شود، اما اطلاعات مرتبط با آدرس کیف پولتان می‌تواند از راه‌های گوناگونی ردیابی شود. راه‌هایی نیز برای بالا بردن میزان ناشناس بودنتان وجود دارد ولی هیچ‌گاه به‌صورت کامل نمی‌توانید هویتتان را مخفی کنید. اخیراً پروژه‌ای بانام «دارک ولت» این نوید را به کاربران داده تا به‌صورت کاملاً ناشناس تراکنش‌های خود را در بلاک چین انجام دهند. این پروژه با روش‌های کوین میکس و استفاده از آدرس‌های ناشناس این کار را انجام می‌دهد.
کدام کیف پول دیجیتالی بهترین گزینه است؟
• لیست ناتمامی از این کیف پول‌ها در اختیار شماست. قبل از انتخاب یکی از این کیف پول‌ها، هدف خود را از استفاده از آنها تعیین کنید.
• آیا نیاز دارید که هرروز ارزهای دیجیتال بخرید یا تنها می‌خواهید آنها بخرید و نگه‌دارید؟
• تمایل به استفاده از یک ارز را دارید یا چندین ارز؟
• آیا لازم است که در همه‌جا به کیف پول خود دسترسی پیدا کنید؟
• کمی زمان برای تعیین نیازمندی‌ها خود قائل شوید و سپس کیف پول مناسب به خود را انتخاب کنید.

http://imkhane.blogfa.com