خانه / ایده / ایده کسب وکار / پرورش بوقلمون در چراگاه و به روش باز

پرورش بوقلمون در چراگاه و به روش باز

پرورش بوقلمون در چراگاه و به روش باز

اگر چه هم اکنون پرورش بوقلمونها در سالنهاي صنعتي و مدرن و تحت برنامه هاي دقيق علمي ، روز به روز در حال رشد مي باشد و حتي در محيطهاي کنترل شده و ساختمانهاي ويژه نسبت به نگهداري بوقلمونهاي صنعتي اقدام مي نمايند اما در حال حاضر باز هم به دلايل گوناگون ، عمدتا جهت صرفه جوئي در هزينه ها، در بسياري مناطق بخش بزرگي از بوقلمونها در مراتع پرورش پيدا مي کنند . البته بديهي است که حتي در اينحالت نيز استفاده از نظرات کارشناسي و روشهاي شناخته شده علمي مي تواند تاثير به سزائي در افزايش راندمان کار و همچنين ارتقا کيفيت محصول و کاهش هزينه هاي توليد داشته باشد.
البته توجه داشته باشيد که استفاده از سيستم پرورشي باز تنها در مناطقي که نوسانات جوي و دمائي بسيار کم و يا قابل پيش بيني دارند مناسب و کاربردي بوده و دراين مناطق و در صورت مناسب بودن شرايط آب و هوائي، مي توان جوجه بوقلمون ها را در سن 8 هفتگي وارد چراگاه يا گردشگاه نمود.
با پرورش بوقلمون به روش باز و در چراگاه مي توان هزينه هاي توليد را تا حد زيادي کاهش داد. بويژه هنگاميکه پرورش دهنده از دانه هاي محصول مزرعه خود جهت تغذيه بوقلمون استفاده مي کند. کشت چند رديف ذرت، چنانکه در مقابل جهت تابش اشعه آفتاب روئيده شوند ضمن اينکه سايبان مناسبي است مي تواند بعنوان منبع علوفه خوبي نيز به شمار رود. نوع گياهي که بعنوان علوفه در چراگاه بوقلمون کاشته مي شود بستگي زيادي به شرايط اقليمي منطقه، نوع خاک و روش کار دارد. مي توان از گياهان آيشي سه الي چهار ساله ، سبزي يا علوفه مرتعي و گياهان يک ساله نظير سويا، شلغم، کلم، آفتابگردان، شبدر قرمز نيز استفاده کرد که اين مورد آخر علاوه بر اينکه سايبان خوبي برا ي پرنده است علوفه خوبي نيز براي چرا به شمار مي رود.همچنين مي توان براي چراگاه دائمي يونجه، شبدر و … را نيز بکار برد.
البته پرورش در چراگاه نيز مشکلات خود را دارد. تلفات ناشي از بيماريهائي که از خاک منتقل مي شوند و ضايعات حاصله از حشرات و انگلها، گرفتاريهاي حاصله از شرايط جوي و همچنين از بين رفتن بوقلمونها در اثر حمله احتمالي حيوانات از مشکلات پرورش در روش باز هستند. البته براي کاهش اين مشکلات مي توان از روشهاي تکميلي نيز بهره گرفت و با استفاده از پناه گاه هاي سيار که به آساني قابل ساخت و حتي جابه جائي هستند مي توان تا حدودي به کاهش مشکلات ذکر شده کمک نمود .
توجه داشته باشيد که حتي پرورش پرنده در فضاي باز نيز براي موفقيت مي بايست تابع يک سري قوانين و قواعد علمي باشد . لذا در اين مورد نيز بايد در کنار کاهش هزينه هاي سرمايه گذاري و توليد، موارد فني و رفاهي پرنده نيز مد نظر قرار گيرند.

فضاي مورد نياز
در صورت پرورش بوقلمونها در مرتع استفاده از سيستم چرخشي و دوره اي و همچنين پناهگاه هاي قابل حمل و نقل جهت جلوگيري از بروز مشکلات احتمالي بسيار مفيد خواهد بود. در اينحالت ساختمان پناهگاه، نشيمنگاه، دانخوريها و آبخوري هاي خاصي براي اجراي اين سيستم مورد نياز است. در صورت پرورش بوقلمون در چراگاه و به روش باز بايستي براي هر بوقلمون حدود 0/5 متر مربع پناهگاه در نظر گرفت. همچنين به ازا هر 250 بوقلمون حدود 5000 مترمربع چراگاه يا گردشگاه لازم است. چراگاه يا گردشگاهي که لااقل يک سال (دو سال بهتر است) در آن بوقلمون پرورش داده نشده باشد براي پرورش اين پرنده مناسبتر است. همچنين چراگاه مورد نظر بايستي به طرز مناسبي زه کشي و محصور شده باشد. در صورت امکان کاشت گياهان خاص جهت محصور ساختن گردشگاه، ايجاد محيط طبيعي تر جهت آرامش بيشتر پرنده و حتي استفاده در تغذيه آنها توصيه مي گردد.

آبخوري و دانخوري
دنخوري هائي که در محيط هاي آزاد، مانند گردشگاه و چراگاه بکار مي روند بايد چنان باشند که آب و باران نتوانند در آنها نفوذ کنند. ارتفاع دانخوريها بايد به اندازه پشت بوقلمون باشد و سطح دان موجود در اين مخزن از نصف اين ارتفاع تجاوز ننمايد تا از اتلاف دان جلوگيري شود. با توجه به موارد فوق به ازا هر 100 بوقلمون دو دانخوري سه متري مورد نياز است. همچنين در اين نوع سيستم پرورشي بايستي براي هر 100 بوقلمون يک آبخوري اتوماتيک 120 سانتي متري در نظر گرفت. آبخوريها بايد هر روز تميز شوند و هفته اي يکبار نيز بايد آنها را ضدعفوني نمود.

با توجه به موارد عنوان شده مي توان گفت که استفاده از روش پرورشي باز داراي برخي مزايا و معايب است که نوع امکانات، محل اجراي طرح، ميزان سرمايه گذاري، منطقه جغرافيائي، تاريخچه بيماري هاي منطقه و مواردي از اين قبيل در تعيين اولويت آنها بي تاثير نمي باشند اما يک مطلب واضح و روشن است که اجراي چنين سيستمي مستلزم قرار گرفتن در محيطي پاک، دور از دسترس و عاري از هر گونه آلودگي مي باشد، لذا با توجه به موارد ذکر شده اجراي اين نوع سيستم پرورشي در مناطقي جغرافيائي متنوع نظير آنچه که در بيش از 80% خاک ايران وجود دارد، چندان به صرفه و منطقي نمي باشد زيرا از طرفي به دليل نوسانات آب و هوائي و وجود زمستانهاي سرد عملا بيش از 5-4 ماه امکان اجراي چنين سيستمي وجود ندارد، علاوه بر اينکه با وجود محدوديتهاي بسياردر مورد نوع نژادهاي وارد شده به ايران، شرايط خاص کشور از لحاظ شيوع بيماري هاي طيور، عدم وجود کنترلهاي دقيق و برنامه هاي منسجم جهت واکسيناسيون، پيشگيري و درمان بيماريها بويژه در مناطق روستائي، هميشه امکان شيوع ناگهاني بيماري وجود دارد و ناگفته پيداست که در صورت بروز چنين مسائلي کنترل شرايط بوجود آمده براي مزارع با سيستم باز در مقايسه با سيستم پرورشي بسته بسيار بسيار مشکل تر خواهد بود. لذا بعنوان يک نتيجه گيري کلي مي توان گفت که صرف نظر از نژادهاي بومي بوقلمون که در حال حاضر در مناطق خاصي از کشور و در شرايط باز و روستائي نگهداري مي شوند، پرورش و نگهداري نژادهاي صنعتي اين پرنده به روش باز به دليل شرايط خاص کشور ما چندان عاقلانه و منطقي به نظر نمي رسد و بهتر است که علاقه مندان و سرمايه گذاران در محيطهاي کاملا بسته و قابل کنترل اقدام به پرورش اين پرنده نمايند.

درباره ی admin

همچنین ببینید

پازل فرصتی برای کسب درآمد

وقتی هدفی رو مشخص میکنیم و برای رسیدن به آن هدف گام برمیداریم خیلی سریع …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *