خانه / بیزینس وکارآفرینی / گفتگو با کار آفرینان / ناهید هاشمی زن برتر کارآفرین

ناهید هاشمی زن برتر کارآفرین

ناهید هاشمی یکی از 30زن برتری است که در اختتامیه دومین نمایشگاه نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار از او تقدیر به عمل آمد. وی مدیرعامل و رئیس هیات‌مدیره شرکت پارس هرماس است و توانسته است که نمایندگی انحصاری در کشورهای اروپایی را به‌دست آورد.
هاشمی با اشاره به اهمیت کارهای دسته‌جمعی و همکاری‌های گروهی، شناخت واقع‌بینانه از خود، علایق و استعدادهای خود را عامل مهمی در موفقیت انسان می‌داند و از زنان کشور می‌خواهد که با شناخت توانایی‌های ویژه خود که در طول تاریخ هم شاهد آن بوده‌اند، دوباره از نو به میدان بیایند و خود را برای کار در عرصه‌های مختلف آماده کنند.
به‌صورت مختصر شغل و حوزه کاری خود را توضیح دهید.
کار ما تولید شوینده‌های آرایشی و بسته‌بندی‌های پلاستیکی، دارویی و آرایشی است و درواقع تولید‌کننده هستیم. این شغل ارتباط مستقیمی با تکنولوژی، انسان به‌عنوان نیروی کار، محیط‌زیست و بحث‌های آموزشی و قوانین آن دارد. درواقع در این کار سازمان‌هایی مثل تامین اجتماعی، وزارت کار، سازمان‌های اداری و صنعتی می‌توانند به نوعی حضور داشته باشند.
علاوه بر این شغلی است که در اشتغالزایی بسیار موثر است. رشته تحصیلی من تکنولوژی پلاستیک بوده و به‌دلیل ارتباط آن با صنایع دارویی، شویندگی و نمونه آن، این شغل را انتخاب کردم و توانستم نمایندگی انحصاری آن را در کشورهای اروپایی بگیرم. هدف ما درواقع تولید و ارتقای سطح مصرف محصولات ارگانیک، طبیعی و سالم است.
چه سختی‌هایی در کار خود داشته‌اید و چگونه با آنها مقابله کرده‌اید؟
مثل همه شغل‌ها این شغل هم سختی‌های خاص خود را دارد. عدم حمایت‌های دولتی از آن، سختی‌های کار، انتخاب نیروی کار مناسب و مفید، رقابت بازار و… از نمونه‌های آن است که با داشتن علاقه کاری و پشتکار می‌توان با آنها مقابله کرد.
چه توصیه و حرفی برای زنان کشور خود دارید؟
به نظر من زنان کشور باید نگرش خود را تغییر بدهند و مرتبه خود را از انسانی وابسته و مصرفی به استقلال و خودکفایی ارتقا دهند. آنها نباید بین خود و مردها تفاوتی از نظر توانمندی‌ها قائل باشند بلکه باید با شناسایی علایق خود و پس از آن شناخت استعدادهای مرتبط با این علایق، مهارت‌ها و آموزش‌های شغلی را فرا بگیرند تا بتوانند اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت خود را بشناسند و با رسیدن به آنها در کار خود مدل‌سازی کنند. در این راه باید همه ریسک‌هایی که در شروع یک کار جدید وجود دارد را بپذیرند و در مقابل آنها جسور باشند.

احساس می‌کنید چه نکته کلیدی‌ای در شغل شما وجود دارد که شاید دیگران از آن بی‌خبر باشند؟
نکته مهم در رابطه با شغلم انتخاب نوع محصولات و نوع مدیریت سازمانی براساس کمک و حمایت از زمین و محیط است .دومین نکته مهم در این باره مدیریت انسان‌گرایانه است؛ به این معنی که بهیکدیگر به دیده یک انسان نگریسته و به آنها احترام بگذاریم و از طرف دیگر هم در جهت پیشبرد اقتصادی از آنها کمک بگیریم.

رمز موفقیت خود را در چه چیزی می‌دانید؟
مهم‌ترین رمز موفقیت من این است که شناختی واقع‌بینانه از خود دارم و همیشه سعی کرده‌ام نقاط قوت و ضعف خود را تشخیص دهم. نترسیدن از ضعف‌ها و مشکلات و تلاش برای همکاری‌های گروهی و جمعی، درواقع عامل مهم موفقیت من در کارم بوده است چراکه به کارهای جمعی کاملا اعتقاد دارم و تکمیل خروجی‌ها و برآیندهای شغلی خود را در گرو کارهای دسته‌جمعی و تقویت آن را از این راه ممکن می‌دانم. البته این موضوع مدیریت و فرماندهی در سطح بالایی را می‌طلبد.

به نظر شما معرفی زنان کارآفرین در مناسبت‌های مختلف کارآفرینی در کشور چه تاثیری بر زنان کارآفرین خواهد داشت؟
این نوع تقدیر و معرفی‌ها انتظاراتی که فرد از خود دارد یا انتظارات دیگران از ما را بالا می‌برد و همچنین کار ما را به‌دلیل این انتظارات سخت‌تر و مسئولیت ما را سنگین‌تر می‌کند. به نظر من این زنان به‌عنوان زن برتر کارآفرین پایه‌های کارآفرینی کشور هستند و به‌دلیل اینکه به تنهایی توانسته‌اند موفق باشند، باید در سیاست‌گذاری‌ها و تصمیمات عمده درباره زنان در قالب تشکل‌ها و انجمن‌هایی اظهارنظر کنند.
در پایان چه حرفی برای گفتن دارید؟
ما زنان در دوره‌های مختلف تاریخی توانسته‌ایم در همه عرصه‌ها توانایی‌های خود را نشان دهیم، در حال حاضر هم باید با یادآوری این توانایی‌ها برای خود، آماده ورود به عرصه‌های مختلف در جامعه شویم و از نو به عرصه بیاییم. زنان می‌توانند در سه نقش مهم مادر حکیم و دانا، همسری شایسته با عشق و محبت زیاد و زنان کارآفرین ایفای نقش کنند. اگر دید افقی زنان با دید عمودی مردها با همکاری‌های آنها در کار و محیط شغلی ترکیب شود، برای مدیریت سازمان‌ها در شرایط بحرانی می‌تواند بسیار راهگشا باشد. تفاوت‌ها زیباست و باید صحیح و با تدبیر مدیریت شود.

درباره ی admin

همچنین ببینید

مصاحبه با کارآفرین زلیخا عادلی، زن برترکارآفرین کشور

مصاحبه با کارآفرین زلیخا عادلی، زن برترکارآفرین کشور زلیخا عادلی در حوزه فرش به‌عنوان یکی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *