خانه / بیزینس وکارآفرینی / گفتگو با کار آفرینان / مصاحبه با کارافرین خورشید صادقیان یکی از کارآفرینان کشور

مصاحبه با کارافرین خورشید صادقیان یکی از کارآفرینان کشور

مصاحبه با کارافرینان
خورشید صادقیان یکی از کارآفرینان کشور است که از طریق ساروج که یکی از مصالح ساختمانی است، به هنرمندی روی تابلوهای نقش‌برجسته پرداخته و به این وسیله در کارهایی چون تزئین نما و تزئینات داخلی فعالیت دارد. وی با به‌کارگیری ساروج که از ساخته‌های دست معماران مبتکر ایرانی است، امید دارد بار دیگر استفاده از آن را که نسبت به خیلی از مصالح چون گچ و سفال، به‌صرفه‌تر است و در گذشته‌های دور به‌کار گرفته می‌شده است رواج دهد. صادقیان می‌گوید: ساروج یکی از مصالح ساختمانی در سال‌های بسیار دور است که ساخته دست معماران مبتکر ایرانی است. در دوران گذشته ساروج از اهمیت خاصی برخوردار بوده و در پی‌ریزی بناهایی چون پل، آب‌انبار، سد، گرمابه و برج و بارو کاربرد داشته است و در جهت استحکام بنا در ایران و بعضی از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس مصرف شده است.

هنرنمایی با ساروج

وی ادامه می‌دهد: البته تاریخ شروع کاربرد آن را نمی‌توان دقیق حدس زد ولی نمونه‌هایی از ساختمان‌هایی با عمر بیش از 60 سال که با استفاده از ساروج در گوشه‌ کنار شهرهای ایران بنا گردیده، یافت می‌شود. آخرین باری که از ساروج استفاده شد، حدود 80 سال قبل در ایران در زمان پهلوی بوده است و از این تاریخ به‌بعد ملات «ساروج» کلا به فراموشی سپرده و از شمار مصالح ساختمانی حذف شد و فقط در بعضی کتب قدیمی به مصالح آن اشاره شده است.

با توجه به خاصیت اصلی ساروج یعنی نفوذناپذیری در مقابل رطوبت، به‌عنوان روکش در سازه‌هایی که در تماس مستقیم با آب بوده‌اند از قبیل آب‌انبار، استخر، حمام و غیره مورد استفاده قرار می‌گرفته است. به‌علاوه نسبت به خیلی از مواد دیگر قابلیت‌ها و مزیت‌های مهمی دارد مثلا نسبت به سفال به کوره کمتری نیاز دارد یا اینکه نسبت به گچ مقاوم‌تر است.
این کارآفرین توضیح می‌دهد: طی چند دهه اخیر و شاید می‌توان گفت از سال 1372 که نخستین طرح‌های نقش برجسته مترو به همت اساتید فرهیخته کشور عزیزمان استاد تیمورپور و همسر هنرمندشان خانم سیما صلاحی طراحی و اجرا شد، بار دیگر ساروج با کاربردی فراتر از گذشته جهت مصارف امور هنری به‌صورت فرآورده‌های قابل انعطاف نقش برجسته احیا شد و در اختیار شاگردان و علاقه‌مندان و هنرآموزان قرار گرفت.
بدین‌ترتیب برخلاف سایر مصالح متداول از استحکام و دوام بیشتر و در زمان کمتر قابل اجرا و پتینه‌کاری است. لازم به ذکر است غیر از نقش برجسته، ساروج موارد استفاده‌های دیگری نیز دارد که از حوصله این نوشته خارج است. وی در ادامه با اشاره به فعالیت خود در این زمینه به «کسب‌وکار» می‌گوید: سال‌هاست که در عرصه‌های هنری مشغل به‌کار هستم و تقریبا حدود 25 سال است که در حوزه‌های مختلف هنری چون نقاشی، خیاطی، گلدوزی و… فعالیت دارم و بیشتر تابلوهای نقش‌برجسته را با ساروج کار می‌کنم. در زمینه نما و تزئینات داخلی و همچنین اجزای بزرگ‌ترین تابلوهای فرهنگی مذهبی و مدرن و غیره فعالیت کرده به‌طوری که تابلوی ظهر عاشورا اثر استاد فرشچیان را با مواد ساروج به‌صورت نقش برجسته کار کرده‌ام و امیدوارم به همت و حمایت مسئولان ذیربط این هنر را ترویج دهیم و با تلاشی مضاعف این مهم را به مردم کشورم و سایر کشورهای جهان بشناسانیم. شایان ذکر است پیشنهاد تدوین استاندارد شغل این هنر جهت تایید به اداره کل آموزش فنی‌وحرفه‌ای استان تهران نیز ارائه شده است تا بشود به‌گونه‌ای مطلوب زمینه‌ساز رواج این هنر در جامعه شد.

خورشید صادقیان در پایان با اشاره به حضور و نمایش کارآفرینی خود در دومین نمایشگاه بین‌المللی نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار، می‌گوید: یکی از بزرگ‌ترین خواسته‌هایم از شغل هنری‌ای که درپیش گرفته‌ام، این است که بتوانم این هنر و مزیت‌های آن را به همه مردم کشور معرفی کنم تا به‌مانند گذشته این هنر بار دیگر زنده شود و همه از کاربرد آن بهره‌مند شوند. برای همین از همه مسئولان و کسانی که می‌توانند مرا در رسیدن به این هدف کمک کنند، تقاضای همکاری دارم، هم برای این هنر و هم هنر‌هایی که به فراموشی سپرده شده‌اند.

درباره ی admin

همچنین ببینید

مصاحبه با کارآفرین زلیخا عادلی، زن برترکارآفرین کشور

مصاحبه با کارآفرین زلیخا عادلی، زن برترکارآفرین کشور زلیخا عادلی در حوزه فرش به‌عنوان یکی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *