خانه / بیزینس وکارآفرینی / گفتگو با کار آفرینان / مصاحبه با کارآفرین زلیخا عادلی، زن برترکارآفرین کشور

مصاحبه با کارآفرین زلیخا عادلی، زن برترکارآفرین کشور

مصاحبه با کارآفرین
زلیخا عادلی، زن برترکارآفرین کشور

زلیخا عادلی در حوزه فرش به‌عنوان یکی از 30 زن برتر کارآفرین کشور در اختتامیه دومین نمایشگاه نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار معرفی شد.

وی علاوه بر تاسیس تعاونی‌های فرش و تربیت نیروهای مختلف برای تولید فرش در کشور، در تدریس و فراگیری این رشته به‌صورت آکادمیک و زهم تلاش کرده است.
وی می‌گوید: ابتدا آن را به‌صورت تجربی از مادرم یاد گرفتم و بعد با ورود این رشته به مقاطع تحصیلی، در آن تحصیل کردم و به تدریس آن هم می‌پرداختم. وی با ذکر اهمیت کارهای دسته جمعی و توجه به نیروی انسانی در کار و ارزش قائل شدن برای آن بدون توجه به منافع مادی، راه عمده رسیدن به موفقیت را در این می‌داند که هم از همکاری با سایر انسان‌ها استفاده کنیم و هم وانایی‌های خود را به دیگران انتقال دهیم. همچنین غافل از این نباشیم که بزرگ کردن دیگران، مایه بزرگ شدن است.

مختصری از کارتان بگویید و اینکه چگونه آن را آغاز کردید؟
شروع کار من به زمانی برمی‌گردد که مادرم این کار را به‌صورت یک شغل از گذشتگان خود فرا گرفت و آغاز کرد. درواقع به‌صورت نسل‌اندرنسل مادرم از مادربزرگم و من از مادرم این شغل را آموزش دیدیم. من به‌دلیل علاقه زیادی که به این شغل داشتم و با داشتن اطلاعات و آگاهی‌های لازم از آن، آن را انتخاب و از همان سن کم شروع به کارهایی از قبیل گلدوزی و هنرهای دستی کردم درواقع نخستین بار در مرکز بسیج خواهران در بندر ترکمن به‌صورت مربی کارم را آغاز کردم و با اینکه از قبل آموزش‌های لازم برای این شغل را دیده بودم در کمیسیون‌های بانوان در حوزه فرش هم برای یادگیری و آموزش‌های بیشتر شرکت می‌کردم. با اینکه کارم را به‌صورت تجربی فرا گرفتم اما بعدها با ایجاد رشته آن با عنوان کار و دانش در مقاطع تحصیلی، به‌صورت علمی هم آموزش دیدم و در کنار آن البته تدریس هم می‌کردم و درواقع به‌دلیل داشتن تجربه این کار با تاسیس نخستین گروه دانشگاه جامع علمی_کاربردی در این رشته در مقطع فوق‌دیپلم و کارشناسی هم تدریس می‌کردم و هم تحصیل.
من حدودا 7 سال سابقه تدریس در این رشته را دارم. در سال 82 یک تعاونی و شرکت تولیدی در فرش تشکیل دادم و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی مرتبط با این رشته را در این تعاونی جذب کردم و با توجه به علایق و توانایی‌های آنها برای کار و کارآفرینی در آنها ایجاد انگیزه و فعالیت کردم به‌طوری که بعدها هر یک از آنها توانستند خود صاحب یک شرکت تولیدی باشند یا اینکه افراد دیگری را آموزش بدهند و به کار جذب کنند.
من بعد از آن با تاسیس یک آموزشگاه آزاد فرش و صنایع دستی که مجوز آن را از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای گرفته بودم، توانستم علاقه‌مندان به رشته فرش را در این آموزشگاه آموزش دهم و برای کار آماده کنم. بعد از آن رابطه من با ارگان‌های مختلف، اتحادیه‌ها و سازمان‌های مربوط به کار زیاد شد و فعالیت من به‌صورت استانی شناخته شد و با شرکت در دوره‌های تخصصی به‌عنوان عامل توسعه خوشه فرش استان گلستان شناخته شدم.
ما در حال حاضر 11 خوشه فرش دستباف داریم که یک شاخه از آن متعلق به استان گلستان است که من به‌عنوان عامل توسعه برنامه آن را عملیاتی کرده‌ام. زمانی که به‌صورت تولید‌کننده در حوزه فرش کار می‌کردم حدودا به میزان 400تا 500 مترمربع تولید داشتم که در کل می‌بایست در سال این میزان به حدود 2000 هزار مترمربع می‌رسید.

تاکنون به چه موفقیت‌های قابل توجهی در این شغل دست پیدا کرده‌اید؟
تعاونی ما هر سال توانسته است به‌عنوان تعاونی برتر در حوزه فرش شناخته شود و از طرفی هم ریاست کمیسیون کارآفرینی بانوان استان را به‌دست آورده‌ام. در دانشگاه به‌عنوان کارآفرین برتر دانشگاه علمی_کاربردی شناخته شدم و همچنین عضو هیات امنای کارآفرینان استان گلستان هستم.

چه مزیت‌ها و معایبی در شغل خود می‌بینید؟
مزیت مهم این شغل این است که از نظر کاری بسیار گسترده است و ارتباط آن با بازار کار و نیروهای درگیر در بخش اقتصاد بسیار زیاد است. مزیت دیگر آن این است که ابزارآلات ساده می‌خواهد و نیروی کار ارزانی دارد و از طرفی هم تامین مواد اولیه آن راحت است. مزیت مهم دیگر آن این است که به سرمایه آنچنانی نیاز ندارد و با داشتن 5 میلیون تومان می‌توان در آن کارآفرینی کرد. درباره معایب آن باید بگویم هر شغلی معایب خاص خود را دارد اما در حال حاضر مهم‌ترین ایراد این شغل این است که ما بازار‌های خارجی‌ای که قبلا داشتیم را از دست داده‌ایم. ما قبلا صادرکننده فرش به آمریکا بودیم و حدودا 50 درصد فرش ما را آمریکا به کشور خود وارد می‌کرد اما در حال حاضر مشکلات زیادی مانع از صادرات فرش ما و بهره‌گیری ما از بازار جهانی شده است.

نکته کلیدی در کار شما چیست؟
من همیشه سعی می‌کنم از طرح‌ها و نقوش متنوع استفاده کنم و هرگز به سراغ انجام کار تکراری نمی‌روم. استفاده از رنگ‌های طبیعی به‌جای رنگ‌های شیمیایی یکی دیگر از نکاتی است که در رابطه با کارم می‌توانم بگویم. البته کار با خانواده و همسرم باعث شده که کسب‌وکار من به‌صورت خانوادگی دربیاید و این هم نکته قابل توجه در شغلم است.

چند مورد از ویژگی‌های یک کارآفرین موفق را بگویید و به نظر شما راه موفقیت در هر کار چیست؟

نخستین نکته توکل به خداوند و باور داشتن اوست، بعد از آن اراده خود فرد در هر کاری خیلی مهم است. داشتن اطلاعات و دانش در یک شغل، قدردانی از دیگران و ارزش دادن به کار از طریق مشارکت با دیگران و همکاری با بقیه بدون در اولویت قرار دادن منافع مادی، به نظر من مهم‌ترین ویژگی برای یک کارآفرین موفق است که این مورد آخر یعنی همکاری با دیگران و استفاده از دانش و مهارت‌های آنان و ارزش دادن به جایگاه کارهای دسته‌جمعی راه عمده رسیدن به موفقیت است. به نظر من مایه بزرگ شدن، بزرگ کردن دیگران است و تا زمانی که وجود دیگران و باور به توانایی‌های آنها در هر کاری را در کنار خود احساس نکنیم، موفق نخواهیم بود. باید هم توانایی‌های خود را باور داشته باشیم و هم اینکه با پذیرفتن توانایی‌های دیگران و استفاده از آن خود را کامل کرده و بتوانیم افراد دیگر را هم از توانایی‌های خود بهره‌مند کنیم تا آنها هم بتوانند کارآفرین و صاحب‌ ابتکار شوند.

چه توصیه‌ای برای زنان کشور خود دارید؟
زنان کشور به نظر من در حوزه مدیریتی چه در خانواده و چه در کسب‌وکار توانایی‌های خود را ثابت کرده‌اند برای همین زنان هم می‌توانند در کنار مردان موفق باشند یا حتی موفق‌تر هم عمل کنند. تنها کافی است که به خود و توانایی‌های خود باور داشته باشند.

کار و توانایی‌های خود را چگونه به دنیا معرفی می‌کنید؟
زمانی که ما بتوانیم در عرصه تولیدات صاحب برند باشیم و محصولات با کیفیت داشته باشیم، آن موقع است که در دنیا هم می‌توانیم حرفی برای گفتن داشته باشیم.

Related Posts

  • 100
    زلیخا عادلی در حوزه فرش به‌عنوان یکی از 30 زن برتر کارآفرین کشور در اختتامیه دومین نمایشگاه نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار معرفی شد. وی علاوه بر تاسیس تعاونی‌های فرش و تربیت نیروهای مختلف برای تولید فرش در کشور، در تدریس و فراگیری این رشته به‌صورت آکادمیک و زهم تلاش…
    Tags: و, به, در, از, را, این, با, های, آن, که

درباره ی admin

همچنین ببینید

مصاحبه با مینا نایبی‌شهابی، یکی از 30 زن برتر کارآفرینی

مصاحبه با کارآفرینان مینا نایبی‌شهابی، مدیر گروه انرژی و سیستم‌های کنترل شرکت آب و فاضلاب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *