خانه / بیزینس وکارآفرینی / گفتگو با کار آفرینان / مصاحبه با پرورش دهنده نمونه ماهيان سردابي استان فارس

مصاحبه با پرورش دهنده نمونه ماهيان سردابي استان فارس

با توجه به انتخاب آقاي امينازاده به عنوان پرورش دهنده نمونه ماهيان سردابي استان فارس در سال 84 توسط اداره كلّ شيلات استان فارس ، بر آن شديم تا گفتگويي با ايشان داشته باشيم گزارش زير گفتگويي صميمي با ايشان مي باشد كه توجه خوانندگان نشريه را به آن جلب مي نماييم :
o لطفاً خودتان را معرفي كنيد .
بنده محمود امينازاده مدير مزرعه پرورش ماهي غدير مشايخ هستم اين مزرعه در مجاورت چشمه مشايخ در فاصله 45 كيلومتري شهرستان نورآباد ممسني واقع شده است مساحت كل اين مزرعه 2 هكتار و مساحت فعال استخرهاي توليد ماهي حدود 3600 متر مربع و با ظرفيت اسمي 45 تن در سال مي باشد .
o دليل انتخاب شما به عنوان پرورش دهنده نمونه ماهيان سردابي استان فارس چه بوده ؟
دليل اصلي موفقيت بنده توكل به خداوند در كارها بوده اما بطور كلي مي توان به اين موارد اشاره نمود :
– استفاده از اطلاعات كارشناسان شيلات استان كه جا دارد در همين جا از زحمات همه ي اين عزيزان تشكر كنم .
– مديريت صحيح و كاربردي مزارع
– استفاده از نرم افزار ” ثبت فعاليت هاي روزانه مزارع ” به منظور مديريت صحيح مزرعه كه بسيار موفقيت آميز بوده .
– پرورش ماهي در مزرعه به صورت لايه اي با همكاري كارشناسان شيلات فارس
– مطالعه منابع شيلاتي و به روز كردن اطلاعات
– و در نهايت افزايش توليد مزرعه از 51 تن در سال 83 به حدود 120تن در سال 84
o دليل انتخاب اين شغل و حرفه چه بوده ؟
در سال 73 بطور اتفاقي ، با ديدن يك مزرعه پرورش ماهي ، عليرغم اين كه شغل مناسب و پر درآمدي داشتم (توليدي پوشاك) ، علاقمند شدم كه در اين حرفه به انجام كار بپردازم كه به لطف خدا و با پشتكار موفقيت خوبي نيز داشتم .
o براي آينده خود چه برنامه اي داريد ؟
مهمترين كار من براي آينده در صورت تامين اعتبارات و دريافت تسهيلات از بانك ، راه اندازي يك سالن نيمه متراكم و احداث حوضچه هاي چند ضلعي به منظور نگهداري بچه ماهي خواهد بود  كه در اين روش بچه ماهي ها را تا وزن 100 گرم در اين حوضچه ها نگهداري و پس از آن به استخرهاي اصلي منتقل خواهيم كرد كه با استفاده از دستگاههاي اكوتراف (تصفيه آب) ، اكسيژن ساز ، فيش سورتر ، فيش پمپ و دستگاه شمارشگر ماهي و با مديريت صحيح انشاء الله توليد خود را به مرز 500 تن در سال يعني حدود 5 برابر ميزان فعلي برسانيم كه اين كار موفقيت بزرگي محسوب مي شود .همچنين در صدد هستيم با خريد تخم چشم زده ماهي قزل آلا به جاي بچه ماهي ضمن كاهش تلفات از استرس هاي زمان حمل بچه ماهي ها جلوگيري نماييم .
o مشكلات شغل و حرفه شما چيست ؟
اين شغل به حضور مداوم در مزرعه پرورش ماهي و مديريت تخصصي نياز دارد ، از طرفي سخت گيري در پرداخت تسهيلات مي تواند از مشكلات اساسي اين حرفه محسوب شود .
o آيا از شغل خود راضي هستيد ؟
بله كاملا راضي هستم و طبيعي است كه اگر علاقه به شغل خودم نداشتم نمي توانستم به موفقيت هاي ذكر شده دست پيدا كنم .
o تا چه اندازه اطلاعات شما به روز است ؟
هميشه سعي كرده ام از اطلاعات كارشناسان و افراد مجرب در اين زمينه استفاده كنم ضمن اينكه با استفاده از نرم افزار ” ثبت فعاليت هاي روزانه مزارع ” افق روشني در مقابل من قرار گرفت كه اميدوارم بتوانم با كسب اطلاعات بيشتر موفقيت خود را افزايش دهم .
o از فوايد ماهي چه مي دانيد ؟
حرفه من اقتضاء مي كند  از فوايد ماهي اطلاعات خوبي داشته باشم چون مجبورم براي مصرف آن نيز تبليغ كنم (با خنده) .
در هر حا ل مي دانم كه گوشت ماهي سريع الهضم ، خوش خوراك داراي چربي مفيد براي بدن و … مي باشد بخصوص ماهي قزل آلا كه طبخ آسان و گوشت لذيذي دارد .
o از چه غذايي خوشتان مي آيد ؟
از همه غذاها كه نعمت خداوند هستند استفاده مي كنم علاوه بر آن  در هفته حداقل دو  الي سه مرتبه از ماهي استفاده مي كنم و بخصوص سوخاري ماهي از غذاهاي مورد علاقه من است .
o با مسئولين چه سخني داريد ؟
 اصولا به دليل جوان بودن اين صنعت و نا آشنا بودن مسئولين نسبت به آن ، حمايت خوبي در سطح مسئولين كشور از اين صنعت نمي شود كه اميدوارم با حمايت و پشتيباني اين عزيزان بتوانم گام هاي بعدي را در افزايش توليد با دلگرمي بيشتري بردارم .
o و آخرين كلام … ؟
از مسئولين شيلات و كارشناسان تشكر فراوان دارم  و از شما نيز به خاطر اين مصاحبه سپاسگزارم و اميدوارم در كارهاي خود موفق باشيد  .

درباره ی admin

همچنین ببینید

مصاحبه با مینا نایبی‌شهابی، یکی از 30 زن برتر کارآفرینی

مصاحبه با کارآفرینان مینا نایبی‌شهابی، مدیر گروه انرژی و سیستم‌های کنترل شرکت آب و فاضلاب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *