خانه / بیزینس وکارآفرینی / گفتگو با کار آفرینان / مصاحبه با مینا نایبی‌شهابی، یکی از 30 زن برتر کارآفرینی

مصاحبه با مینا نایبی‌شهابی، یکی از 30 زن برتر کارآفرینی

مصاحبه با کارآفرینان
مینا نایبی‌شهابی، مدیر گروه انرژی و سیستم‌های کنترل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌غربی به‌عنوان یکی از 30 زن برتر کارآفرینی در دومین نمایشگاه بین‌المللی نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار شناخته شد.

وی 6 سال است که در شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان‌غربی مشغول به‌کاراست. فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی عمران- محیط زیست دانشگاه تهران است و در حال حاضر 4 سال است مدیریت واحد انرژی و سیستم‌های کنترل را به‌عهده دارد.
وی می‌گوید: هرچند میزان عملکرد انسان‌ها در حوزه شغلی‌شان را باید در دیدگاه‌های دیگران جستجو کرد و الگو بودن یا نبودن آنها را با توجه به این دیدگاه‌ها مورد تحلیل قرار داد اما در کل درباره خودم توانسته‌ام با استفاده از مشاوره متخصصان نمره قبولی بگیرم. وی درباره سختی‌های موجود در هر حرفه معتقد است بعضی کارها ارزش تحمل سختی‌ها را دارد تا جایی که آنها را شیرین می‌کند.

چگونه و با چه انگیزه‌ای وارد این حوزه شغلی شدید؟
من دوره کارشناسی را در دانشگاه شهید عباس‌پور گذراندم که رشته‌های تعریف شده در این دانشگاه با هدف پاسخگویی به نیازهای صنعت آب و برق تعریف شده بود.
لذا بلافاصله پس از فارغ‌التحصیلی در مقطع کارشناسی در آزمون استخدامی وزارت نیرو شرکت کرده و به‌عنوان کارشناس بهره‌برداری در شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان پذیرفته شدام. پس از گذشت 2 سال متوجه شدم بحث انرژی در کشور و بالتبع آن در شرکت آب و فاضلاب جزو اولویت‌دارترین موضوعات است و فضای نوآوری و راهبردهای جدید در آن مهیاست لذا وارد این واحد شده و پس از یک‌سال مدیریت آن را به‌عهده گرفتم.

آیا فکر می‌کنید توانسته‌اید در این حوزه الگو باشید؟
پاسخ این سوال را باید در نظرات دیگران نسبت به من جستجو کرد اما می‌توانم بگویم در این مدت سعی کرده‌ام نظرات خود را با اخذ مشاوره از متخصصان این حوزه و تشکیل گروه‌های فکری و هم‌راستا با خط‌مشی شرکت، عملی کنم. آنچه از نظرات دیگران نسبت به خودم برداشت می‌کنم، اینست که نمره قبولی را گرفته‌ام.

به نظر شما چه عوامل بازدارنده‌ای در این شغل وجود دارد و راه‌حل از میان برداشتن آنها چیست؟
ویژگی تمامی سیستم‌های وابسته به دولت، بروکراسی اداری است که مختص شرکت یا کشور ما نیست اما زمانی که مسیر رسیدن به یک هدف با کار کارشناسی روشن و مشخص شود، این مشکلات حداقل شده و با کمی پشتکار و صبر می‌توان بر آنها فائق شده و به هدف رسید. از طرفی رسیدن به هدف‌های بزرگ، سختی، مشقت و مشکلات خود را دارد لذا برای پیمودن مسیر رسیدن به آن باید از پیش، آمادگی لازم را داشت.

داشتن پشتوانه مالی تا چه اندازه در موفقیت شغلی شما موثر بوده است؟
به نظر من برای موفقیت در هر زمینه‌ای 4 شرط لازم است؛ اراده و خواست، دانش و تخصص، پشتوانه مالی و درنهایت مدیریت. درست است که دانش پشتوانه مالی برای موفقیت شرط لازم است ولی کافی نیست. اعتقاد بر این است که در میان 4 عنصر بالا، عاملی که 3 عنصر دیگر را به یکدیگر وصل می‌کند، مدیریت است که می‌تواند با هزینه‌های کم ما را به هدف‌های بزرگ برساند.
مهم‌ترین عاملی که در مواجهه شما با سختی‌ها همواره به کمک شما آمده است، چیست؟
وقتی هدف روشنی مشخص شود، خود انگیزه‌ای می‌شود برای تحقق سختی‌های مسیر. همیشه وقتی به ارزش چیزی که درنهایت قرار است به آن برسم فکر می کنم، سختی و رنج رسیدن به آن برایم قابل تحمل و گاه شیرین می‌شود. نباید این واقعیت را فراموش کرد. دستیابی به موفقیت هیچ‌گاه آسان نیست.

شما چه راه‌حلی برای کسی که فاقد پشتوانه مالی برای شروع کار یا کارآفرینی است، دارید؟
لازم است در ابتدا ایده‌ها به‌صورت دقیق و جامع بررسی شوند. هر طرحی قبل از اجرا می‌بایست نقاط ضعف و قوت آن مشخص شود و میزان ریسک و خطرپذیری برای سرمایه‌گذاری مشخص شود. هیچ سرمایه‌گذاری علاقه ندارد در مسیر پیچیده و مبهم قدم بگذارد. لذا من فکر می‌کنم اگر ایده و فکری مبتنی بر اطلاعات دقیق و تجربیات گذشته مسیری روشن پیش‌روی سرمایه‌گذار قرار دهد، آنگاه این سرمایه‌گذاران هستند که برای رسیدن به هدف رقابت خواهند کرد.

زنان کشور ما تا چه اندازه می‌توانند در کارآفرینی موفق و سرآمد باشند؟
خوشبختانه زنان کشور ما امروز در حوز‌های مختلف خود را ثابت کرده‌اند و می‌توان با اطمینان گفت زمینه‌ای در کشور نیست که زنان در آن وارد نشده باشند این بدین معنی است که راه موفقیت برای هیچ زنی بسته نیست. در این زمینه به نظر من می‌بایست موفقیت زنان جامعه بیشتر توسط اصحاب رسانه به جامعه شناسانده شوند تا انگیزه و باور زنان نسبت به خود بیشتر شود.

برچسب‌ها

درباره ی admin

همچنین ببینید

مصاحبه با کارآفرین زلیخا عادلی، زن برترکارآفرین کشور

مصاحبه با کارآفرین زلیخا عادلی، زن برترکارآفرین کشور زلیخا عادلی در حوزه فرش به‌عنوان یکی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *