خانه / بیزینس وکارآفرینی / گفتگو با کار آفرینان / مصاحبه با فرزانه سلیمانی، زن برتر کارآفرین

مصاحبه با فرزانه سلیمانی، زن برتر کارآفرین

فرزانه سلیمانی به‌عنوان یکی از 30 زن برتر در دومین نمایشگاه بین‌المللی نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار معرفی شد که در حوزه صنایع دستی مشغول به‌کار است. سلیمانی، مدیر مسئول هنرمند سرایی در اصفهان است و در حوزه هنر هم تدریس می‌کند. وی مهم‌ترین دستاورد‌های خود در زندگی را داشتن خانواده، دوستان و همکارانی توانمند می‌داند و به نظر او داشتن شور و نشاط در کار و تلاشی صمیمانه برای رسیدن به هدف لازمه هر کاری است. او معتقد است باور انسان در رسیدن به اهدافش باعث هرچه نزدیک‌تر شدن وی به آنها می‌شود. در ادامه گفتگویی که با وی داشتیم را می‌آوریم.

باور داشته باشیم، به اهدافمان می‌رسیم

مختصری از کار خود بگویید.
مدیر مسئول یک هنرمندسرا در روستای زردنجان اصفهان هستم، این هنرمندسرا یک مرکز فرهنگی-هنری برای اقامت و فعالیت فعالان فرهنگی، اجتماعی، محیط‌زیست، سلامت، هنرمندان و اساتید هنر در یک روستاست. این اسکان فردی یا گروهی به‌صورت ملی و بین‌المللی می‌تواند فرصتی برای ایده‌پردازی، برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی برای جامعه روستایی و عشایری باشد.

چرا این حرفه را انتخاب کردید؟
از سال 74 با قبولی در رشته صنایع دستی دانشگاه الزهرا در آموزش‌وپرورش مشغول به تدریس در حوزه هنر شدم و به اتفاق خواهرم با تاسیس آموزشگاه فنی و حرفه‌ای و مدتی بعد موسسه فرهنگی هنری و درنهایت مرکز علمی کاربردی مشغول به فعالیت شدیم. باوجود فعالیت‌های مستمر و متمادی که در عرصه آموزش‌وپژوهش هنر دانشگاهی داشته‌ام، شاهد چالش‌های متعدد کسب‌وکار و کارآفرینی دانش‌آموختگان، فعالان و علاقه‌مندان آن بودم به‌طوری که وضعیت نابسامان بازار و اشتغال، آنها را به سمت‌وسویی غیرحرفه‌ای و غیرمرتبط سوق داده و چرخه اقتصادی این حوزه را خدشه‌دار کرده است. لذا علاوه بر چالش‌های حوزه آموزش که بالطبع راهکارهای بنیانی خود را می‌طلبد، تلاشی متمرکز و به اندازه توانم را جهت شناسایی، معرفی و به‌کارگیری شایسته ظرفیت‌ها و فرصت‌های این حوزه
بر خود لازم دیدم. بنابر این ضرورت، هنرمندسرایی در یکی از روستاهای اصفهان، با‌عنوان «شهر جهانی صنایع دستی»، به‌دلیل ظرفیت‌های بالقوه متعدد از جمله صنعت گردشگری، راه‌اندازی کرده‌ام تا پایگاهی ملی و بین‌المللی، جهت عرضه فعالیت‌های ملموس اجتماعی با رویکرد اقتصادی برای مدیران و فعالان این حوزه جهت احیا، ترویج و توسعه فرهنگ و هنر اصیل زنان روستایی و عشایری ایران باشد.

توقعات شما از این شغل چیست؟
همیشه به این بیت مولانا نگاهی خاص داشته‌ام: «آب کم جوی، تشنگی ‌آور به دست». کلا فردی ایده‌آلیستی هستم و معتقدم همواره باید تلاش کرد وضعیت موجود را به وضعیت مطلوب تبدیل کرد. طبیعی است که شور و نشاط در هر تلاشی نشان‌دهنده داشتن امید به تحقق هدف مورد نظر است، من هم همواره سعی می کنم این شوق به رسیدن را داشته باشم، این موضوع خیلی برایم مهم است که باور کنم بالاخره به هدفم می‌رسم.

شغل شما چه ویژگی‌هایی دارد؟
به نظر من با توجه به اینکه در هرحال هر شغلی جنبه‌های اقتصادی خودش را داشته، بالطبع فعالیت من هم در همین راستاست ولی مهم‌ترین ویژگی‌ این کار یا شغل را می‌توان در این سه مورد خلاصه کرد:
-بهبود کارکردهای اجتماعی از طریق هنرآفرینی
-همزیستی مسالمت‌آمیز با مردم به‌ویژه جامعه روستایی و عشایری
-نشاط و سرزندگی و دوری از روزمرگی و یکنواختی

دستاوردهای مهم زندگی شما چیست؟
-داشتن خانواده همراه و همدل، به‌ویژه خواهرم فرشته سلیمانی که همواره الگو ، مشاور و راهنمای زندگی‌ام بوده است.
– وجود دوستان ارزشمندم که همراه مشوق و حامی جامعه هدف مورد نظرم بوده‌اند.
-وجود اعضای ارزشمند و توانمند در انجمن‌ها و شبکه‌های اجتماعی که عضو آنها هستم و همواره الگو و راهنمای من بوده‌اند. انجمن‌هایی همچون انجمن مدیر زنان کارآفرین، انجمن ملی زنان کارآفرین، بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان، انجمن طراحان ایران و انجمن توسعه روستایی و گردشگری.

به نظر شما زنان کشور در حوزه کارآفرینی چه توانایی ها و کمبودهایی دارند؟
توانایی‌ها و کمبودهای زنان در حوزه کارآفرینی را می‌توان در 3 بخش تحلیل کرد؛ اول زنانی که تازه کسب‌وکاری راه‌اندازی کرده‌اند، دوم زنانی که کسب‌وکاری راه انداخته و سوم زنانی که کسب‌وکار آنها به عنوان کسب‌وکاری مطرح با برندی باکیفیت شناخته شده است. هر کدام از این 3 دسته چالش‌هایی دارند که یکی از این چالش‌های عمومی بحث خانواده است. خیلی وقت‌ها ممکن است خانواده پشتوانه محکمی برای ایجاد یک کسب‌وکار باشد و گاهی هم مانع و بازدارنده آن. دیگر عامل تاثیرگذار در کار زنان ، دسترسی زنان به منابع است که در حال حاضر در مقایسه با مردان این دسترسی کم است. مثل منابع دانشی، تکنولوژی و… که مسائل فرهنگی و فضای موجود می‌تواند دلیلی برای آن باشد. عامل تاثیرگذار دیگر به نگاه جامعه به زنان برمی‌گردد که در بعضی مواقع نگاه جنسیتی است و زنان بایستی با افزایش خودباوری آن را اصلاح کنند. زنان باید با توجه به توانایی‌های چندبعدی خود در انجام چند کار به‌طور همزمان، بتوانند با در نظر گرفتن مدیریت زمان به‌طور بهینه بین کار خود، خانواده و سایر امور هماهنگی برقرار کنند تا در انجام آنها موفق باشند.

درباره ی admin

همچنین ببینید

مصاحبه با کارآفرین زلیخا عادلی، زن برترکارآفرین کشور

مصاحبه با کارآفرین زلیخا عادلی، زن برترکارآفرین کشور زلیخا عادلی در حوزه فرش به‌عنوان یکی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *