خانه / بیزینس وکارآفرینی / گفتگو با کار آفرینان / مصاحبه با خانم خیال عبداله زاده, کار آفرین برتر بخش کشاورزی در سال 1378

مصاحبه با خانم خیال عبداله زاده, کار آفرین برتر بخش کشاورزی در سال 1378

مصاحبه با خانم خیال عبداله زاده, کار آفرین برتر بخش کشاورزی در سال 1378

مصاحبه کنندگان: احسان اصغریان ، محسن برزگر خلیلی

نام و نام خانوادگی: خیال عبداله زاده

موضوع کسب و کار : پرورش و توزیع گیاهان دارویی

تحصیلات : دیپلم اقتصاد

در سال 1341 در یکی از روستاهای شهرستان مهاباد به دنیا امدم. از دوران کودکی در مدرسه ,دانش آموزی فعال بودم و بسیاری اوقات نمایندگی کلاس را بر عهده داشتم. در سال دوم راهنمایی به کمک نوجوانان محل, یک کتابخانه دایر کردم تا بچه ها در اوقات بیکاری در آنجا مطالعه کنند. در این کار, از آموزش و پرورش نیز کمک گرفتم.

بعد از ازدواج,زندگی را در خانواده بزرگ شوهرم که به اتفاق خانواده پدری و همراه با عمو ها در یک مکان زندگی میکردند, شروع کردم. هر کدام از اعضا 40 نفره این خانواده, هر روز مشغول کاری برای پیشبرد امور بودند. عده اییاز خانمها مشغول قالی بافی بودند. بعضی به پختن غذا میپرداختند و … من هم که تازه از شهر به این روستا آمده بودم, به شدت به این کارها علاقه پیدا کردم و شروع به کار کردم. اما سه ماه پس از ازدواج, در سال 1363 تصمیم گرفته شد تا اعضای خانواده به گروه های کوچکتر تقسیم شده, زندگی را به صورت مستقل ادامه دهند. پس از آن, علی رغم مخالفت اعضای خانواده سعی کردم در تمامی کارهای خانه پیش قدم باشم و به زنان روستا خیاطی و قلاب دوزی و کارهای دیگر را یاد بدهم و با مشارکت زنان روستا برای نو عروسان, جهیزیه تهیه کنم. نوشتن تئاتر برای کودکان و اجرای آن در مدرسه از دیگر کارهای مورد علاقه من بود. علاوه بر این از دوران نوجوانی , تزریقاتو پانسمان را در روستا به طور رایگان برای اهالی انجام میدادم.

در سال 1373 به دلیل درد پا و مشکلات عصب سیاتیک با مشکلات فراوانی روبرو شدم تا جایی که عده ایی میگفتند پایت بایستی قطع شود! در آن زمان به دلیل علاقه زیادی که به گل و گیاه داشتم و اینکه همسرم از مددکاران ترویج کشاورزی شهرستان بود مجلات مختلف کشاورزی و گیاهان دارویی را مطالعه می کردم بنابراین از داره ترویج شهرستان خواستم تا یک دوره آموزش گیاهان دارویی برگزار نماید. پس از آن به دلیل علاقه بسیار زیاد به گیاهان دارویی تصمیم گرفتم گیاهان دارویی منطقه راشناسایی کنم تا بتوانم درد پای خود را درمان کنم! پس از بررسی و امتحان گیاهان دارویی که برام تجویز شد, کم کم مشکل پایم نیز رفع گردید. از آن به بعد نیز با مراجعه به مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی ارومیه سعی کردم اطلاعات بیشتری را در زمینه گیاهان دارویی به دست آورم و هم اینک نیز روز به روز مطالعات خود را افزایش میدهم.

در سال 1382 از این مرکز دعوت کردم تا درباره کارهای من نظر دهد که خوشبختانه در اولین مراجعه گروهی از مرکز تحقیقات دانشگاه , کارم تایید شد که باعث دلگرمی من در این راه شده استدر همان سال در نمایشگاه گیاهان دارویی استان شرکت کردم که غرفه بنده,بیشترین علاقه مندان را به خود جلب کرد.

با توسعه کار خود توانستم بیش از 60 نوع گیاه دارویی را در منطقه شناسایی کنم و با آموزش افراد روستا آنها را برای برداشت و خشک کردن گیاهان دارویی ترغیب کنم تا جایی که هم اکنون حدود 100 نفر از افراد روستا در این کار به بنده کمک میکنند.

خانم عبدالهزاده علاقه پدرش به طبیعت و انواع سنگهای تزیینی و داشتن کلکسیون سنگ که باعث ترغیب وی به جمع آوری گل و گیاه میشد و پشتیبانی شوهر خود را از مهمترین عوامل انگیزش و موفقیت خویش و خانواده پر جمعیت همسر و نداشتن نظر مثبت ایشان را به فعالیت های وی را از مهمترین مشکلات خود میداند. تدریس در دوره های عملی مرکز تحقیقات منابع طبیعی شهرستان مهاباد و دانشگاه جامع علمی و کاربردی از دیگر موفقیتهای وی در این راه قلمداد میشود. خانم عبداله زاده امیدوار است , دانشجویان رشته کشاورزی بتواند با تکیه بر دانش خود , مسیر موفقیت خویش را هموار سازد.

درباره ی admin

همچنین ببینید

مصاحبه با کارآفرین زلیخا عادلی، زن برترکارآفرین کشور

مصاحبه با کارآفرین زلیخا عادلی، زن برترکارآفرین کشور زلیخا عادلی در حوزه فرش به‌عنوان یکی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *