خانه / دانستی ها / شركتهاي حمل بار هوايي بين المللي

شركتهاي حمل بار هوايي بين المللي

 

كساني كه رد صنعت حمل و نقل هستند يا با آن زياد سرو كار دارند، مي دانند كه حمل بار، اسناد و …توسط هواپيما گران ترين نوع حمل و نقل است. اما وقتي كه سرعت انجام كار مهم باشد و يا اينكه اجناس گران قيمتي بخواهد منتقل شود، از هواپيما براي انتقال استفاده مي شود. تا همين اواخر براي ارسال مدارك هم عموما از روش هوايي استفاده مي شد ولي امروزه سعي مي شود حتي الامكان از email و اينترنت استفاده شود كه ارزان تر تمام مي شود، مگر اينكه لازم باشد اصل مدارك به دست گيرنده برسد.

گر چه ميتوان براي انتقال اجناس و مدارك به/از خارج كشور از آژانسهاي هواپيمايي داخلي استفاده كرد ولي استفاده از شركتهاي حمل بار هوايي بين المللي (معروف به courier) سريعتر و قابل اعتماد تر است.

براي ارسال بار يا مدارك (از اين پس به اختصار به آن بار مي گوييم) كافيست به دفتر يكي از آنها مراجعه كنيد. البته اگر بارتان سنگين يا حجيم بود مي توانيد درخواست كنيد آنها به درب منزل يا محل كار شما بيايند، كه البته در اينصورت هزينه بيشتري به شما تعلق مي گيرد. بهرحال ابتدا آنها بار را چك مي كنندكه از اشياء ممنوعه نباشد، سپس بسته بندي شده و ارسال مي گردد. هزينه ارسال وابسته به وزن بسته و مسافت مسئولين اين دفاتر جداولي دارند كه هزينه ارسال را براي هر وزن و براي هر كشور داده است.

نكته ديگر اينكه حتما به عنوان گيرنده بار، بايد آدرس محل زندگي يا كار او و همچنين تلفن او را يادداشت كرده و ارائه دهيد و نمي توان تنها صندوق پستي گيرنده را ذكر كرد.

عموما اين شركتها مدارك دولتي (مثل شناسنامه يا پاسپورت) را انتقال نمي دهند، همچنين چك را تنها در صورتي كه با نام باشد (يعني در وجه حامل نباشد يا چك مسافرتي نباشد) منتقل مي كنند. بهرحال لازمست قوانين دقيق را از خود شركت كورير مربطه بپرسيد.

پس از تحويل بار به شما يك بارنامه هوايي (Air way bill) تحويل مي دهند كه در آن مشخصات فرستنده و گيرنده ذكر شده است. علاوه بر اين شماره اي به نام شماره بارناه هوايي (Air way bill number: AWB#) ذكر مي شود.

براي پيگريي وضعيت بار خود بايد از اين شماره استفاده كنيد. امروزه كه بسياري از كارها با اينترنت انجام مي شود، اغلب اين شركتها در سايت خود، امكاناتي دارند كه از طريق آن مي توانيد وضعيت بار خود را چك كنيد. معمولا در اين سايتها عنواني بنام Track (پيگيري) وجود دارد كه در جعبه اي شما بايد AWB# را وارد كنيد. سپس به شما گفته مي شود در حال حاضر بار شما كجاست. نهايتا هم به شما گفته مي شود بار شما توسط چه كسي (با چه نامي) و در چه تاريخي تحويل گرفته و امضا شده است.

يك راه راحت تر، بخصوص براي كساني كه به دلايل مختلف با كوريرهاي مختلف كار مي كنند، استفاده از سايت www.track.trace.com است كه در آن صفحه ساده اي وجود دارد كه كافيست AWB# را در جعبه زير نام شركتي كه بار را به آن تحويل داده ايد وارد كنيد و جواب بگيريد.

از شركتهاي كورير معروف يكي شركت Fedex است كه اخيرا پس از تحريم آمريكا عليه ايران دفتر خود را در ايران بست.

بعد از آن شركت DHL است كه دفتراصلي آن هم اكنون در انتهاي خيابان شهيد دكتر بهشتي در تهران است. (www.dhl.com)

شركت TNT هم در ايران فعاليت دارد ، اين شركت هلندي است.

شركت Aramex هم در ايران دفتر دارد و فعاليت خود را بخصوص در ناحيه خاورميانه، پاكستان و هند متمركز كرده است. تلفن اين شركت 6493914 و 6415277 مي باشد.

ظاهرا در شرايط يكسان شركت DHL قيمتهاي گرانتري دارد، البته اين شركت در تمام دنيا شناخته شده است. علاوه بر اينها شكرتهاي ديگري با مليتهاي مختلف (مثلا ژاپني) در ايران فعاليت دارند.

درباره ی admin

همچنین ببینید

روند استفاده از سوختهاي جانشين(CNG وLPG) در خودروها

  علل استفاده از سوختهاي جانشين: استفاده متعادل از تمامي منابع: براي حفظ تعادل لازم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *