خانه / گوناگون / زيبايي، يعني هر كه مردم بگويند!!

زيبايي، يعني هر كه مردم بگويند!!

زيبايي، يعني هر كه مردم بگويند!!

 

 

اين ديگر شايعه يا حرفي خاله‌زنكي نيست! تحقيقات دانشمندان نشان داده كه قضاوت ديگران، روي نظر ما درباره زيبايي تاثير مي‌گذارد. شما مي‌دانيد زيبايي چه معيارهايي دارد؟

کم نیستند بازیگران خوش‌چهره‌ای که بازی آن‌ها در یک فیلم، فروش آن فیلم را در گیشه‌های سینما به ارقام نجومی می‌رساند؛ «پارسا پيروزفر»،«تام كروز»،«برادپیت»، و… اما به‌نظر‌شما آیا واقعا این چهره‌ها زیبا هستند؟ فکر نمی‌کنید محبوبیت زياد این افراد در میان مردم، از زيبايي آن‌ها اسطوره ساخته؟ محققان می‌گویند نظر ما درباره افراد، بر‌نظر‌ما درباره خوش‌چهرگي آن‌ها بسیار موثر است. ممکن است چهره فردی به چشم شما زیبا نباشد، ولی اگر دیگران نیز درباره زیبایی چهره او یا جذابیت‌اش در میان دوستان و همکاران سخن بگویند، این اظهار‌نظر بر قضاوت شما بسیار موثر خواهد بود. محققان می‌گویند، مردم كساني را جذاب‌تر می‌دانند که دیگران هم چنین نظری درباره آن‌ها داشته باشند.

زیبایی؛ زیبایی می‌آورد

 

محققان دانشگاه (Aberdeen) این مطالعه جالب را روی جذابیت چهره افراد مختلف انجام داده‌اند. دکتر بن‌جونز که یک روانشناس و عضو این گروه تحقیقاتی است، می‌گوید: «درست است که قضاوت درباره زیبایی چهره افراد پیرامون ما یک قضاوت کاملا شخصی است. ولی مطالعات نشان می‌دهد، قضاوت اطرافیان درباره همان فرد بر نظر ما درباره جذابیت چهره‌‌ وی موثر است.» شاید شما هم برای نخستین بار یک بازیگر را در یک فیلم ببینید و اصلا به‌نظر شما زیبا و جذاب نیاید؛ ولی فقط کافی است بفهمید که او بازیگری است که جایزه اسکار را دریافت کرده و داستان‌هایی اسطوره‌‌ای درباره جذابیت ظاهری او بر سر زبان‌هاست! در این لحظات است که به طور ناخودآگاه، تلاش می‌کنید نقاط جذاب چهره او را کشف کنید و کم‌کم چهره عادی او به نظرتان بسیار متفاوت خواهد آمد.» دکتر جونز و گروه‌اش روش جالبی را برای انجام این مطالعه در پیش گرفتند. آن‌ها در ابتدا از گروهی از بانوان خواستند که در این مطالعه شرکت کنند. از‌سوی‌دیگر، آن‌ها از یک مرد خوش‌قیافه خواستند که در چند فیلم ویديویی بازی کند. در یکی از این فیلم‌ها، زیبایی ظاهری این مرد در فیلم مورد تحسین اطرافیان‌اش قرار می‌گرفت ولی در فیلم‌های دیگر، سایر بازیگران فیلم به زیبایی ظاهری او اصلا توجهی نداشتند و بی‌تفاوت از کنار او عبور می‌کردند. سپس دانشمندان این فیلم را به بانوانی که در گروه تحقیقاتی شرکت کرده بودند نشان دادند و با کمال تعجب مشاهده کردند بانوانی که فيلم اول را ديدند، آن بازیگر را بسیار خوش‌قيافه ارزیابی کردند در حالی که همان چهره بازیگر در فیلم دیگر که مورد توجه قرار نمی‌گرفت، از سوی گروه دیگری از بانوان که آن فیلم را دیده بودند، بسیار عادی و معمولی ارزیابی شد. سرپرست این گروه تحقیقاتی به‌شوخی می‌گوید: «مثلا اگر من به‌همراه بازیگر خوش‌سیمایی مثل «برادپیت» در خیابان قدم بزنم، بدون‌شک تمام نگاه‌ها به‌سوی این بازیگر معطوف خواهد بود و زیبایی ظاهری او (و بیش از آن قضاوت و نظریه عمومی افراد جامعه درباره زیبایی چهره او) جذابیت چهره‌اش را صدها برابر پررنگ‌تر از من خواهد کرد!»

معیارهای جذابیت ظاهری

 

زیبایی یک نظریه کاملا شخصی است. ممکن است چهره کسی به نظر شما بسیار زیبا و جذاب باشد ولی از نظر دیگری، هیچ جذابیتی در چهره او به نظر نرسد. آکادمی جراحی پلاستیک و زیبایی آمریکا تلاش کرده كه در تحقیقات گوناگون، معیارهای یک چهره زیبا را مشخص کند. با‌این‌حال بازهم قضاوت درباره جذابیت افراد کاملا به نظر و سلیقه شما وابسته است؛ ولی می‌توان معیارهای مشخصی را برای رای دادن به زیبایی چهره افراد در نظر گرفت. این معیارها به وسیله انجمن جراحی پلاستیک و زیبایی آمریکا با مطالعه بر روی 100 مرد و 100 زن به دست آمده است…

مشخصات یک چهره زیبا در آقایان

 

اگر شما به یک فروشگاه لوازم آرایشی–‌بهداشتی سر بزنید، خواهید دید که درمیان شمار زیاد محصولات ویژه بانوان، محصولاتی ویژه مراقبت از پوست و مو، ویژه آقایان نیز دیده می‌شود.

چندی پیش آکادمی جراحان پلاستیک آمریکا فهرست پنج جراحی پلاستیک موردعلاقه مردان در سراسر دنیا را اعلام کرد که جراحی بینی و کاشت مو در این فهرست طرفداران زیادی داشتند.

تمام این جریانات نشان می‌دهد آقایان نیز به‌دنبال زیبایی و افزودن بر جذابیت ظاهری خود هستند. در مطالعه انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، معیارهای مشخصی نیز برای زیبایی ظاهری آقایان مطرح شده است:

1- پوست تیره‌تر و صورتی با چربی کمتر : به‌نظر‌می‌رسد چهره‌هایی برنزه و آفتاب سوخته با اقبال عمومی بیشتری روبه‌رو هستند. استخوان فک پایین مشخص و چانه برجسته و بیرون زده نیز بر جذابیت چهره آقایان می‌افزاید. این حالت از نظر روانشناسی، شخصیتی قوی را در بیننده القا می‌کند.

2 – به‌دور از ردپای پیری : پدیدار شدن موهایی سپید در ابروها و کم‌پشت شدن آن‌ها، نشانه‌هایی از پیر شدن آقایان است که می‌تواند بر ارزیابی دیگران درباره جذابیت ظاهری آن‌ها موثر باشد. عمیق شدن خط لبخند نیز می‌تواند نشانه پا به سن گذاشتن باشد.

3 – نیمه فوقانی صورت کمی پهن‌تر از نیمه تحتانی ‌باشد : این معیار نیز می‌تواند بر جذابیت چهره آقایان در دید بینندگان بیافزاید.

4 – قرینگی لب‌ها : لب‌های برجسته و قرینه می‌تواند بر زیبایی مردان بیافزاید؛ به‌ویژه قرینگی لب در زیبایی ظاهری مردان بسیار موثر است.

فراتر از زيبايي

درآخر گفتني‌ست، معیارهایی که در بالا ذکر شد، همگی معیارهایی قراردادی هستند که بر‌اساس چند مطالعه آماري به‌دست آمده‌اند؛ بدین‌ترتیب که از آقایان و بانواني خواسته‌اند درباره ویژگی‌های یک چهره زیبا رای ‌دهند؛ ولی آن‌چه فراتر از این معیارها می‌تواند بر جذابیت افراد بیافزاید، حالت‌های چهره افراد است. ممکن است یک چهره تعداد اندکی از معیارهای فوق را داشته باشد ولی حالت‌هایی که فرد با استفاده از عضلات و اجزاء صورت خود در موقعیت‌های گوناگون شادی، غم، عصبانیت و… به‌خود می‌گیرد، می‌تواند بر ارزیابی دیگران درباره جذابیت ظاهری او موثر باشد. حتی در نهایت ممکن است فردی هیچ یک از این معیارهای زیبایی را نداشته باشد ولی زیبایی افکار، اخلاق و شخصیت او بر تمام این زیبایی‌های ظاهری سایه بیاندازد و بسیار پررنگ‌تر موجب جذابیت و زیبایی او در نگاه دیگران شود. شما فکر می‌کنید چه‌قدر جذاب هستید!؟

مشخصات يك چهره زيبا و جذاب در بانوان

 

صورت باریک با چربی کم: این روزها داشتن پوستی بسیار سفید طرفداران زیادی ندارد؛ بلکه داشتن پوستی کمی آفتاب‌سوخته و برنزه جذابیت بیشتری دارد. شاید به‌همین‌دلیل باشد که بحث استفاده از اتاق‌های سولاریوم یا محصولات و کرم‌های برنزه‌كننده در میان بانوان بسیار داغ است. حتي استفاده از اشعه ماوراي‌بنفش برای برنزه کردن پوست توانسته به بهای از دست دادن سلامت پوست برخی بانوان تمام شود.

صورت باریک با چربی کم: در این مطالعه، چهره‌های گرد چندان زیبا ارزیابی نشدند. به‌عبارت‌دیگر، به‌نظر می‌رسد چهره‌هایی که چربی کمتری دارند و استخوان‌های فک و گونه و چانه در آن‌ها پررنگ‌تر و مشخص‌تر است، میان افراد مقبولیت بیشتری دارند. اگر به یکی از مطب‌هایی که در آن جراحی پلاستیک انجام می‌شود سری بزنید، خواهید دید که افراد زیادی برای لیپوساکشن صورت یا کار گذاشتن پروتز در گونه و چانه به متخصصان جراحی پلاستیک مراجعه کرد‌ه‌اند…

لب‌های پُر : لب‌های پر یکی دیگر از معیارهای زیبایی در نظر گرفته شده. این نوع لب به‌صورت طبیعی در نژاد آفریقایی دیده می‌شود؛ در‌حالی‌که نژاد اروپایی و آمریکایی معمولا لب‌های باریک‌‌تری دارند. این روزها تزریق ژل و کلاژن از راه‌هایی است که برای رسیدن به این هدف در میان بانوان طرفداران زیادی دارد.

فاصله هر‌چه بیشتر بین چشم‌ها: به نظر می‌رسد هر‌چه فاصله بین دو چشم بیشتر باشد، جذابیت چهره بیشتر می‌شود. متخصصان می‌گویند این فاصله باید به اندازه یک چشم باشد؛ این در حالی است که اگر فاصله بین دو چشم از اندازه مشخصی بیشتر شود، سايه‌اي از بدجنسی و خباثت در چهره مي‌اندازد.

ابروهای باریک (پر و تیره) و مژه‌های بلند و تیره: داشتن ابروهایی پر و تیره نشانه‌‌ای از سلامت پوست و مو به شمار می‌رود؛ در‌حالی‌که می‌تواند بر زیبایی چشم (که نقش مهمی در قضاوت دیگران درباره زیبایی ظاهری دارد) بیافزاید. رسیدن به این هدف در صورتی امکان‌پذیر است که حالتی طبیعی داشته باشد. کاشتن مو بر ابروها و استفاده از «تاتو» روش‌هایی برای رسیدن به این هدف‌اند؛ اما توجه کنید ابروهایی که تراش خورده و در يك قسمت غیرطبیعی با یک رنگ فرم داده شده باشند (نقاشی شده باشند)، نه‌تنها زیبایی را به چهره شما نمی‌بخشند بلکه به علت ظاهر غیرطبیعی‌شان می‌توانند از جذابیت چهره شما بکاهند.

دندان‌هایی ردیف و سفید: لبخند زیبا، نقش زیادی در چهره زیبای شما ایفا می‌کند. در‌حقیقت مطالعات گوناگون نشان می‌دهد یک‌سوم زیبایی ظاهری چهره شما به لبخندتان وابسته است.

استفاده از ارتودنسی می‌تواند به شما کمک کند که دندان‌هایی ردیف و مرتب داشته باشید.

استفاده از لامینیت می‌تواند کجي دندان‌های قدامی را اصلاح کند. اگر دندان‌هایی بد‌رنگ دارید، می‌توانید از روش سفید کردن دندان‌ها استفاده کنید؛ به شرط آن‌که اصولی و با دقت انجام شود.

درباره ی admin

همچنین ببینید

علایم ودرمان عقرب گزیدگی

درمان فرد عقرب گزيده به عوامل متعددي بستگي دارد که اين عوامل در موفقيت يا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *