خانه / سبک زندگی / رشد ذهني كودك

رشد ذهني كودك

 

وزن مغز كودك طي سال اول زندگي دو برابر مي شود. اين افزايش وزن تا حدودي ناشي از افزايش تعدادسلولهاي مغزي و تا حدودي به دليل رشد و اتصالات بين سلولها و قسمتهاي مختلف مغز است. اين اتصالات در نوزاد هنگامي كه وي به چيزي علاقمند مي شود و تلاش ذهني مي كند شروع به تشكيل يك شبكه مي كنند. هنگام تحريك هر يك از حواس كودك، همين كار انجام مي گيرد. بنابراين از بدو تولد‌ هرصدا، تصوير، تماس،‌احساس، بو و مزه موجب ساخته شدن اتصالات بيشتر مي شود.

ايجاد درك عمومي مستلزم كنار هم قرار گرفتن قسمتهاي متعددي است. براي پيشرفت رشد ذهني بايستي بينايي، شنوايي، حافظه و مهارتهاي حركتي با هم پيش بروند. قواي عقلي كودك براي درك اينكه در اطراف او چه مي گذرد وابسته به حواس و حركات بدن مي باشد. به عنوان نمونه،‌بدون بينايي كودك نمي تواند يك اسباب بازي را ببيند . بدون حافظه،‌اسباب بازي مورد علاقه اش او را هيجان زده نمي كند. بدون هماهنگي مغز و عضلات،‌كودك نمي تواند دستش را به سوي اساب بازي در حال حركت دراز كند. بدون هماهنگي دست و چشم، كودك نمي تواند اسباب بازي را بگيرد. بدون گرفتن و بازي كردن با اسباب بازي، كودك نمي تواند تصوري از آن اسباب بازي داشته باشد.

همگام با افزايش درك عمومي، بسياري از مهارتهاي مغزي و بدني به سرعت رشد مي كنند و توسعه مي يابند. عوامل تعيين كننده در اين زمينه عبارت اند از اجتماعي بودن و شخصيت كودك، و محيطي كه شما براي او ايجاد مي كنيد. شما مي توانيد با فراهم آوردن محركهاي بيان شده در هر بخش از نمودار، به رشد و توسعه مغز كودك خود كمك كنيد. انجام اين كار بخصوص در سال اول زندگي، و بار ديگر در سال سوم، كه در هر دو مورد مغز در جهشهايي رشد عمده اي را به عمل مي آورد حائز اهميت است.

چگونه مي توانيد به او كمك كنيد.

در 4 هفتگي: از علاقه او به فعاليتهاي موزون سود ببريد . برايش لالايي بخوانيد و در حالي كه در آغوشتان است حركت كنيد و او را تاب دهيد.

در 6 هفتگي: هنگام حرف زدن تماس چشمي خود را با كودك حفظ كنيد و قيافه جالب توجهي به خود بگيريد، از دو طرف صورت كودك با او حرف بزنيد تا صداها را از جهات مختلف بشنود.

در 8 هفتگي: كودك را با گذاشتن بالش در پشت او ، به حالت نيمه نشسته قرار دهيد تا بتواند به اطراف خود نگاه كند و اشياي مختلف داراي رنگهاي روشن و درخشان را كه اطراف او پخش كرده ايد ببيند.

در 12 هفتگي: شادي خود را به او نشان دهيد تمام حركات و رفتارهاي كودك را با حركاتي اغراق آميز كه نشاندهنده خوشحالي تان باشد ، پاداش دهيد.

در 16 هفتگي: با صحبت كردن در مورد آنچه مي بينيد و انجام مي هيد، به آنجه مي بينيد و احساس مي كند عمق و غنا ببخشيد. تا آنجا كه مي توانيد در مورد هر شي يا فعاليت با جزئيات بيشتري صحبت كنيد.

در 20 هفتگي: تا مي توانيد با او بازي كنيد “دالي كردن” و “اين ميگه بريم دزدي” بازيهايي هستند كه كودك از آنها لذت مي برد. تا مي توانيد همراه با كودكتان بخنديد.

در 24 هفتگي: براي اينكه به او كمك كنيد اراده ايجاد و تغيير چيزها را بدست آورد،‌كارهاي مختلف و نتايج آنها را نمايش دهيد به عنوان مثال توپ را هل بدهيد و به او بگوييد كه توپ مي غلتد.

در 28 هفتگي: تصوير كودك را در آينه به او نشان دهيد و اسم او را صدا كنيد. تمام صداهايي را كه كودك شما در مي آورد مثال “با” ،”دا”،”كا” تكرار كنيد و با غذاهايي كه مي توان با انگشت خورد كودك را به غذا خوردن مستقل تشويق كنيد.

در 36 هفتگي: اسباب بازيهاي با صدا تهيه كنيد و يا اجازه دهيد كودكتان با وسايل بي خطر آشپزخانه بازي كند. از زمان غذا خوردن، حمام كردن،‌خوابيدن براي توضيح كارهاي روزمره به كودك استفاده كنيد تا براساس كارهاي روزمره با زندگي آشنا شود.

در 44 هفتگي: كتابها و مجلات را برايش بخوانيد. سعي كنيد ميزان تمركز او را با تعريف كردن يك قصه ساده و كوتاه در مورد چيزي كه به آن نگاه مي كند افزايش دهيد.

در يك سالگي: براي تحريك قوه تخيل و تشكيل مفاهيم انتزاعي در ذهن كودك،‌شروع به خواندن داستانهاي كوتاه كنيد. ابراز محبت او را تشويق كنيد.

درباره ی admin

همچنین ببینید

۴ نرم‌افزار برای مدیریت زمان

اگر شما هم آن‌قدر کار دارید که گاهی وقت کم می‌آورید، پس شاید به یک …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *