خانه / سبک زندگی / حل خلاق مسئله

حل خلاق مسئله

پیشنهادات تفصیلی برای تسهیل کردن حل خلاق مسائل

وقتی برای اولین بار استفاده کامل از فرایند حل خلاق مسائل را تجربه می‌کنیم، شبیه استفاده از یک بزرگراه طولانی است که ما را به سرعت از یک قسمت کشور به قسمت دیگر می‌برد. بزرگراه‌های سریع‌السیر جریان‌یابی بدون وقفه را برای مسیرهای طولانی فراهم می‌سازند ولی در نهایت به بخش‌های شلوغ شهرها می‌رسند که باید با سرعت لاک‌پشتی در این بخش‌ها حرکت کرد. به همان ترتیب، وقتی در فرآیند حل خلاق مسائل در آخر هر مرحله به همگرایی می‌رسیم، ممکن است «کم کردن سرعت» را محدود کننده و آزاردهنده بیابیم. اگر این تشابه را ادامه دهیم، به راه‌های کمربندی شهری می‌رسیم که در این گونه موارد فقط وقتی سرعت را قدری کم می‌کنیم که به ترافیک سنگین شهر می‌رسیم. به همان ترتیب، به تدریج که بیشتر با فرآیند آشنا شده به آن مسلط می‌شویم، می‌آموزیم که جاده‌های کمربندی برای خود بسازیم و وقتی از یک مرحله به مرحله دیگر می‌رویم نیاز به مقدار کمی کاهش در سرعت خود خواهیم داشت. سپس کل فرآیند روان‌تر، طبیعی‌تر و راحت‌تر می‌گردد.

یک هشدار

در پیشنهادهایی که ذیلا ارائه خواهد شد، ابتدا پیشنهادهای کلی خواهد آمد، سپس پیشنهادهای مشخصی برای هر مرحله از فرآیند حل خلاق مسائل عرضه خواهد گردید. به طور کلی، صورتی از ایده‌هایی که برای من مفید واقع شده ذکر خواهم نمود. لیکن در شرایط خاص ممکن است غیر موثر بوده یا حتی اثر منفی داشته باشند. لیکن در شرایط خاص ممکن است غیر موثر بوده یا حتی اثر منفی داشته باشند. هر وضعیت تسهیل کردن را برحسب شرایط ویژه مورد توجه قرار دهید و پیشنهادها را در مواردی که مناسب دارد به کار برید. اگر پیشنهادی برای شما نامناسب به نظر می‌رسد یا با آن راحت نیستید، آن را به‌کار نبرید، یا آن را با وضعیت خاص تطبیق دهید.

پیشنهادهای عام

**مقدار زیادی کاغذ بزرگ که در آن‌ها به سرعت گروه‌ها ایده‌هایشان را در مراحل فرآیند حل خلاق مسائل یادداشت کنند فراهم سازید. یادداشت‌ها را دائما در مقابل دید گروه‌ها قرار دهید تا برای آن‌ها نمونه و برانگیزنده باشد.

**یک ساعت دردسترس داشته باشید تا بتوانید وقت را برای مراحل مختلف نشست نگاه دارید.

**برای هر شرکت‌کننده کاغذ و مداد فراهم کنید. آن‌ها را به یادداشت کردن هر فکری که به خاطرشان خطور می‌کند ولی به علت سرعت جریان‌یابی ایده‌ها در گروه نمی‌توان آن‌ها را در برگ‌های کاغذی که در معرض دید همه است نوشت تشویق کنید. این یادداشت‌ها را در موقع تنفس یا درست قبل از بخش همگرایی هر مرحله جمع‌آوری کنید.

**به خاطر داشته باشید که هر نوع طرز فکر، حالت قیافه، حرکات بدن و گفته‌های شما به نحو بارزی گویای باز فکر بودن و پذیرا بودن شما نسبت به تمام ایده‌های گروه است.

**شرایط محیطی آزاد و غیر رسمی به‌وجود آورید

**سرعت را از طریق تغییر از فعالیت گروهی، زیر گروهی، دو نفری و یک نفری و یادداشت کردن ایده‌ها در شرایط مزبور تغییر دهید.

**فعالانه به گروه گوش فرادهید و کنش و واکنش شخصیتی بین افراد گروه را مشاهده نمایید. به شواهد غیرشفاهی افراد مبنی بر نارضایتی از یادداشت‌های خلاصه شده توجه کنید.

**اگر ایده‌ها به سرعت جریان می‌یابند، بزرگترین مشکل ممکن است آن باشد که از دخالت خودداری کنید. ممکن است خودتان ایده‌های زیادی داشته باشید. لیکن لازم است آن‌ها را جهت ترغیب بیشتر گروه برای ارائه ایده‌ها ابراز نکنید

**یکی از قوانین مورد علاقه من آن است «اگر شک دارید آن را حذف کنید». این قانون وقتی می‌خواهم تصمیم بگیرم که آیا لازم است بحث گروه را قطع کنم – کاری که در واقع می‌خواهم از آن اجتناب کنم – به کار می‌برم.

**مرتبط بودن را به عنوان هدف نهایی در ذهن داشته باشید. اگر نمی‌دانید که در جهت صحیح در حرکت هستید، یا مطمئن نیستید چه می‌گذرد از خود سوال کنید: «به کجا می‌رویم؟»

درباره ی admin

همچنین ببینید

رشد ذهني كودك

  وزن مغز كودك طي سال اول زندگي دو برابر مي شود. اين افزايش وزن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *