خانه / مقاله / جایگزینی برای سوخت‌هاي فسيلي از جمله زغال‌سنگ

جایگزینی برای سوخت‌هاي فسيلي از جمله زغال‌سنگ

معدن و توسعه:
عده‌اي ازدانشمندان، از جمله دانشمندان و پژوهشگران آلمان درصددند، راه‌هايي بيابند که به‌رغم استفاده از زغال‌سنگ، بتوان به طريقي جلوي آسيب حاصل از دي‌اکسيدکربن راگرفت .
به گزارش شبكه جهاني دويچه وله آلمان، چند سالي است که افزايش تراکم گاز دي‌ اکسيد کربن و ديگر گازهاي مضر در هواي اطراف کره زمين به معضلي بزرگ تبديل شده است. صنايع در اکثر موارد از سوخت‌هاي فسيلي از جمله زغال‌سنگ استفاده مي‌کنندو استفاده از زغال‌سنگ نيز گازهايي از جمله دي‌ اکسيد کربن توليدمي‌کند
سال‌هاست که در آلمان، محافظان محيط زيست شعار «دوري از زغال‌سنگمضر و انرژي اتمي نامطمئن و پيش به‌سوي انرژي‌هاي تجديدپذير» را سر مي‌دهند. با اينهمه هنوز هم سه‌ چهارم انرژي الکتريکي آلمان از همان راه‌هاي قديمي به‌دست مي‌آيد. زغال‌سنگ سوزانده مي‌شود و انرژي حاصل از آن، ‌آب را تبخير مي‌کند و بخار آب،توربين‌ها را به حرکت درمي‌آورد تا برق توليد شود.
هانس يوآخيم کراوتس،پروفسور تکنيک‌هاي مربوط به نيروگاه‌ها در دانشگاه کوتبوس آلمان، با اين روند مخالفاست، به نظر او بايد چاره‌اي انديشيد تا ضرري که اين روش به محيط‌زيست و در نهايتبه مردم مي‌زند، کاهش يابد.
به نظر او در طول قرن گذشته بازدهي نيروگاه‌هايزغال‌سنگ از 5 ‌درصد به حدود ۴۵ درصد افزايش يافته و از ميزان آسيب‌رساني‌ آن بهمحيط‌زيست به شدت کاسته شده است. او مي‌گويد: من به تکنيک‌هاي جداکردن گرد و غباردر سال ۱۹۴۰ و جداسازي گوگرد در سال‌هاي دهه‌ 80 اشاره مي‌کنم. گام بعدي خارج کردنگازکربنيک است. اين گام هم در آينده طي خواهد شد.
با اين همه‌، اين گامينيست که به آساني و به سرعت برداشته شود. مراکز آزمايشي که سال آينده به راهمي‌افتند را شايد بتوان در سال ۲۰۱۵ به‌عنوان نيروگاهي عظيم قابل بهره‌برداريکرد
اما فناوري جديد، دست کم در مقياسي کوچک قابل بهره‌‌برداري است. پژوهشگران شهر کوتبوس آلمان به تکنيکي به نام اکسي‌ فيول دست يافتند که طي آن، کربنبه‌جاي ترکيب با هواي اطراف با اکسيژن خالص ترکيب و از اين ترکيب، گاز دي‌اکسيدکربن حاصل مي‌‌شود
کراوتس مي‌گويد: گذشته از اين، ما در هواي اطراف خود بهمقدار زيادي گاز نيتروژن داريم که در نيروگاه‌هاي معمولي، مي‌توان همين گاز را دردودي که از نيروگاه خارج مي‌شود نيز يافت. در تکنيک اکسي‌ فيول، نيتروژن به‌هيچ‌وجهمصرف نمي‌شود، بنابراين،‌ اين گاز در دود متصاعد شده از نيروگاه هم وجود ندارد. ازآنجايي که ما فقط از اکسيژن خالص استفاده مي‌کنيم و در دود خارج شده هم فقطگازکربنيک داريم، مي‌توانيم اين گاز را متراکم کنيم، به صورت مايع در بياوريم، حملو نقل و حتي انبار کنيم.
در نروژ و کانادا سال‌هاست که در انبارهاي تاسيساتبهره‌برداري از نفت و گاز، گاز دي‌اکسيد کربن را که انباشت
بيش از حدش برايمحيط‌زيست بسيار ضرررسان است، فشرده مي‌کنند.
برند ماير پروفسور آکادمي‌برگBergدر فرايبورگ آلمان معتقد است، روزي همين گاز دي‌اکسيد کربن قابلبهره‌برداري مي‌شود. او خاطرنشان مي‌سازد: روزي که بتوانيم، کاتاليزورها وحلال‌هايي پيدا کنيم و از گاز دي‌اکسيد کربن استفاده کرده و محصولات حاوي اين گازرا توليد کنيم، قسمتي از مشکل چگونگي مصرف اين گاز، حل خواهد شد. منظور منپلي‌کربنات‌ها، مواد مصنوعي و موادي است که عنصر اصلي‌شان، دي‌اکسيدکربن است، مواديکه ما هنوز نتوانسته‌ايم به فناوري توليد آنها دست يابيم.
روش ديگري که نظرپژوهشگران را به خود جلب کرده استفاده از هيدروژن خالص در اين نيروگاه‌ها است.  پژوهشگران
درحال حاضر بر روي فناوري کار مي‌کنند به نام «سيکل تلفيق گاز» که در آنکربن در مراحل مختلفي به گاز قابل اشتعالي به نام گاز سنتز شده تغيير شکلمي‌يابد.
در مرحله بعدي اين گاز از مواد مضر موجود در آن، پاک مي‌شود و سپس به‌منظور توليد برق به درون توربين‌هاي گازي تزريق مي‌‌شود.
پروفسور مايرمي‌گويد: در سراسر جهان 5‌ نيروگاه وجود دارد که در ابعادي محدود از اين روشاستفاده مي‌کنند. با وجود اين، جداسازي کامل گاز دي‌اکسيد کربن در آنها صورتنمي‌گيرد و بازدهي نيروگاه نيز در حد مطلوب نيست. به گفته‌ ماير، از سال ۲۰۲۰ بهبعد است که مي‌توان از اين روش در مقياسي وسيع استفاده کرد.
منتقدانمي‌گويند: اگر تا آن موقع صبر کنيم، بسيار دير خواهد شد. آنها خواستار توسعه‌ هر چه سريع‌تر توليد انرژي از هوا، خورشيد و پسماندهاي طبيعي هستند. با اين همهفناوري‌هاي اين عرصه آنقدر پيشرفته نيستد که بتوان آن را جايگزين استفاده اززغال‌سنگ کرد.
مشکل ديگر اينجاست که در کشورهاي درحال رشد، روش‌هاي مورداستفاده در نيروگاه‌ها نسبت به کشورهاي­ غربي عقب‌مانده‌تر است. در چنين شرايطي،کشورهاي پيشرفته بايد راه‌هايي را بيابند که بتوان از طريق آنها، تکنيک‌هاي پيشرفته را به جهانيان شناساند. 
يکي از اين راه‌ها که در آلمان با موفقيت همراهبوده، پذيرش خارجيان در رشته‌هايي مانند «ماشين‌‌سازي و الکتروتکنيک» است. دانشجويان خارجي توجه خاصي به اين رشته نشان مي‌دهند و هرچه مي‌گذرد جذب آنان بهاين رشته بيش از پيش مي‌شود. همين امر نشان مي‌دهد که در کشورهاي کمتر پيشرفته تمايل به يادگيري تکنيک‌هاي نوين زياد و روزافزون است.

درباره ی admin2

همچنین ببینید

نوادا 227 مگاوات برق از منابع پاک توليد مي کند

    سرويس بين الملل قلم سبز ايران – آمريکا از اشعه هاي خورشيد دره …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *