خانه / بیزینس وکارآفرینی / مدیریت / برنامه‌ریزی و پرورش مسیر پیشرفت شغلی

برنامه‌ریزی و پرورش مسیر پیشرفت شغلی

برنامه‌ریزی و پرورش مسیر پیشرفت شغلی

یکی از راه‌های افزایش بهره‌وری نیروی انسانی، طراحی مناسب نظام جبران خدمات غیرمالی می‌باشد. شغل، مهمترین عنصر در جبران خدمات غیرمالی به شمار می‌‌آید. کارکنان انتظار دارند با استخدام و انجام کار برای سازمان، فرصت‌های پیشرفت شغلی برایشان فراهم گردد. برای تامین این فرصت‌ها، سازمان‌ها موظفند که کیفیت زندگی کاری کارکنان را بهبود بخشند. کیفیت زندگی کاری، فقط به شرایط فیزیکی کار یا دستمزد ، محدود نمی‌شود، بلکه از طریق آن، هر کارمند باید بتواند از توانایی‌های خود به طور کامل بهره‌مند شده، به شغل مورد علاقه گمارده شود و فرصت رشد و ترقی آن‌ها فراهم گردد. از این طریق هردو – نیروی انسانی و سازمان – سود می‌برند: برای کارمندان رضایت شغلی و پیشرفت شخصی و بهبود کیفیت زندگی کاری و برای سازمان افزایش سطح تولید و خلاقیت و اثرهای درازمدت پدیدار خواهد گشت.

شغل، مهم‌ترین عنصر در زندگی یک شخص است. مسیر پیشرفت شغلی عبارت است از مجموعه مشاغلی که شخص درطول زندگی کاری دنبال می‌کند و تصدی آن‌ها را به‌عهده دارد. با توجه به این تعریف، هر کس دارای مسیر شغلی یا تجربه‌های کاری خاصی می‌باشد. تجربه‌های کاری شامل وضعیت‌های عینی و ذهنی مربوط به شغل است. وضعیت‌های عینی، یک سلسله پست‌هایی است که فرد در طول زندگی شغلی خود داشته و وضعیت‌های ذهنی، ارزش‌ها و نگرش‌ها و آرزوها و احساس‌هایی است که درباره مشاغل خود داشته است.

بنابراین هر کارمندی در طول زندگی کاری خود، سلسله مشاغلی را برعهده می‌گیرد. مهم آن است که این سلسله مشاغل نباید اتفاقی باشد، بلکه مسیر شغلی فرد در سازمان باید بر اساس منطقی درست و بنا به هدفی معین طراحی گردد. این مهم را کارکنان و مدیران سازمان با برنامه‌ریزی پیشرفت مسیر شغلی صورت می‌دهند.

عوامل موثر بر مدیریت پیشرفت شغلی

وظایف مدیریت منابع انسانی تحت تاثیر عوامل محیطی برون سازمانی و عوامل درون سازمانی می‌باشد. مهمترین عواملی که بر مدیریت پیشرفت شغلی تاثیر می‌گذارد عبارت است از: شرایط محیطی، فلسفه مدیریت سازمان و تجزیه و تحلیل مشاغل سازمان. حال به شرح هرکدام از عوامل مذکور پرداخته می‌شود:

1. شرایط محیطی

محیطی که سازمان در آن قرار گرفته است نقش مهمی در طراحی مسیر شغلی کارکنان به عهده دارد. در محیط‌های ساده و ثابت، امکان پیش‌بینی در حد بالا وجود دارد و طراحی مسیر شغلی و انجام اقدامات لازم برای پیشرفت در مسیر شغلی آسان خواهد بود و می‌توان این مهم را برای زمانی بلند مدت انجام داد.

اما در محیط پیچیده و دایم در حال تغییر و تحول و آکنده از نامعلومی‌ها، قابلیت پیش‌بینی بسیار پایین است؛ از این رو، طراحی مسیر شغلی و برنامه‌ریزی برای پیشرفت در سازمان برای آینده‌ای دور، کاری دشوار است. سازمانی که در چنین محیطی قرار گرفته، اگر بخواهد با موفقیت به فعالیت‌های خود ادامه دهد به ناچار باید مرتب خود را با اوضاع متغیر وفق دهد، کارکنان نیز باید پیوسته برای تغییر شغل و حتی تغییر مسیر شغلی خویش آماده باشند. کارکنان باید به طور مرتب دانش و مهارت‌های تازه بیاموزند تا بتوانند همگام با شرایط متغیر محیطی و تکنولوژی در حال تغییر پیش روند، مدیران سازمان نیز باید با بررسی شرایط محیطی و تکنولوژی، وظایف و مسئولیت‌های کارکنان را در مشاغل بازنگرند و با توجه به آن، مسیرهای ترقی شغلی را طراحی و تعریف کنند، به طوری که ضامن موفقیت سازمان در رسیدن به اهدافش در چنین محیط پویایی باشد.

2. فلسفه مدیریت

بعضی از سازمان‌ها واقعا باور دارند که مهم‌ترین و باارزش‌ترین سرمایه آن‌ها منابع انسانی است، لذا در همه ابعاد مادی و معنوی به آن، توجه خاص دارند و در واقع فلسفه مدیریت این سازمان‌ها بر ارج نهادن و توجه به انسان‌های سازمان استوار است. در چنین سازمان‌هایی است که امر پرورش مسیر ترقی شغلی جایگاه صحیح خود را پیدا می‌کند. از ویژگی‌های بارز سازمان‌های موفق، توجه به آن‌ها به آموزش و توسعه منابع انسانی است، آن‌ها سعی می‌کنند که از این طریق کارکنان خود را برای تصدی پست‌های خالی سازمان آماده کنند، با این اقدام هم منافع سازمان را دنبال می‌کنند و هم موجبات رضایت شغلی کارکنان خود را فراهم می‌سازند و کارکنان از عضویت و کار در آن سازمان‌ها احساس سربلندی و افتخار می‌کنند.

اما سازمان‌هایی که به کارکنان چون ابزار می‌نگرند نمی‌توانند در جهت تحقق اهداف فردی گام بردارند، از این رو برنامه‌های آموزش و پرورش مسیر ترقی شغلی کمتر از دیگر سازمان‌ها توجه می‌کنند.

3. تجزیه و تحلیل مشاغل

مطالعه و تجزیه و تحلیل مشاغل، مهم‌ترین اقدام و کانون اصلی تمامی فعالیت‌ها برای پرورش مسیر ترقی شغلی است. اطلاعات حاصله از تجزیه و تحلیل شغل به شرح شغل و شرایط احراز شغل تبدیل می‌گردد و این اطلاعات مهم‌ترین ابزار برای مدیران در امر پرورش مسیر ترقی شغل است و برای خود کارکنان هم این امکان را فراهم می‌سازد که به مشاغلی فکر کنند که می‌تواند در دسترسشان قرار گیرد و تصدی آن‌ها را به عهده بگیرند.

نکته مهم در پرورش مسیر شغلی، آن است که اطلاعات مربوط به تجزیه و تحلیل شغل باید به روز باشد؛ لذا از آن جایی که ماهیت مشاغل، بعد از مدتی تغییر می‌کند، اطلاعات مربوط به مشاغل باید بازبینی شود و شرایط احراز تصدی هر شغلی مورد استفاده قرار گیرد.

برای دانلود رایگان کتاب بررسی عوامل تاثیر گذار در موفقیت کسب وکار(دلایل شکست یا موفقیت کار آفرینان) کلیک کنید

درباره ی admin

همچنین ببینید

آب باریکه چیست؟

آب باریکه چیست؟ بخوانید آب باریکه بدون اینکه به آب کسره دهید ، در واقع …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *