آگاهسازي و آموزش

آگاهسازي و آموزش

افزايش سطح زندگي و توسعه صنعت و رشد توليد بصورت سريع و همه جانبه ، دامنة مصرف انرژي را گسترده تر مي سازد ورشد دائمي مصرف انرژي را موجب مي گردد كه اين امر اتلاف فراوان انرژي را نيز بدنبال دارد . از اينرو مي بايست در كنار مسائل فني و مهندسي براي بهينه سازي مصرف انرژي ، به فكر آموزش و اطلاع رساني و تعديل رفتارها و هنجارهاي مربوط به مصرف انرژي (آگاهسازي) نيز بود . در واقع بايد نگرش انسانهايي را كه احتمالاً با نحوه صحيح و منطقي استفاده از امكانات و تسهيلات جديد آشنايي كافي ندارند يا نسبت به اينگونه صرفه جوئي يا مصرف كردن منطقي انرژي نگرش كاملاً منفي دارند از طريق روشهاي صحيح مبتني بر اصول روانشناختي و جامعه شناختي و تربيتي ، تصحيح نمود . بدين ترتيب مي توان جامعة‌در حال رشد خود را به صورت مناسب و مستمر در جهت مصرف بهينه و كاهش مصارف زائد و جلوگيري از اتلاف انرژي هدايت كرد ، بدون آنكه به رشد اقتصادي لطمه اي وارد آيد. اين امر بدان معناست كه علاوه بر حفظ رشد متناسب اقتصادي و كيفيت سطح زندگي عمومي ، مي توان بهينه سازي لازم را نيز در منابع پايان پذير و امكانات محدود انرژي كشور بعمل آورد . بدين منظور وزارت نيرو در اين زمينه اقدامات و فعاليتهايي را بشرح زير انجام داده است :

آموزش مديران انرژي در صنايع در خصوص مديريت مصرف انرژي : اين آموزشها بر طبق رديف 9 بند «و» تبصره 19 قانون برنامه دوم توسعه اقتصادي ، اجتماعي انجام گرفته و اين فرصت مغتنم را براي مديران مربوطه بوجود آورده است كه پس از گذراندن اين دوره ها با روشهاي افزايش راندمان مصرف انرژي ، كاهش بار در زمان اوج مصرف (پيك) و نهايتاً بررسي و تحليل مناسب وضعيت مصرف انرژي در واحدهاي صنعتي ، آشنا گردند. در همين راستا معاونت امور انرژي وزارت نيرو توسط سازمان بهره وري انرژي ايران (سابا) و با همكاري مجتمع هاي آموزش و سازندگي وزارت نيرو در برخي از استانهاي كشور و دانشكده صنعت و آب وبرق مجموعاً 900 نفر كارشناس را طي سالهاي 77-1375 در زمينه مديريت مصرف انرژي آموزش داده است.

برگزاري سمينارهاي بهينه سازي مصرف انرژي در صنايع : هدف از برگزاري اين سمينارها حساس سازي و آگاهسازي مديران و كارشناسان صنايع بوده كه به منظور تسريع در انجام برنامه هاي ارتقاء‌كارآيي انرژي صورت گرفته است . اين سمينارها طي سالهاي 77-1375 در محل كارخانجات ، از جمله شيشه همدان ، كشت و صنعت كارون ، شيشه و گاز و … ، با شركت حدود 1600 نفر برگزار گرديده است .

برگزاري همايشها و سمينارها، دوره ها و كارگاههاي آموزشي تخصصي : با همكاري وزارتخانه هاي ذيربط كشور و سازمانهاي ذيصلاح خارجي فعاليتهايي در اين زمينه بشرح ذيل انجام شده است :

 • – همايش « بهينه سازي مصرف انرژي چالشي براي حال و آينده »
 • – سمينار « بهينه سازي مصرف انرژي در يخچال و فريزر خانگي »
 • – سمينار « بهينه سازي مصرف انرژي در ساختمانهاي اداري و مسكوني »
 • – دوره آموزشي « مديريت مصرف انرژي » جهت مدرسين داخلي
 • – دوره آموزشي « ارتباطات و آگاهسازي در مديريت انرژي و محيط زيست »
 • – دوره آموزشي « مديريت مصرف انرژي در ساختمان »
 • – دوره آموزشي « بهينه سازي مصرف انرژي در بخش حمل و نقل »
 • – كارگاه آموزشي « مميزي انرژي در شركت نفت بهران »
 • – كارگاه آموزشي « مديريت مصرف انرژي در صنعت سيمان »

 

شبكه دوستان انرژي : هدف از ايجاد شبكه دوستان انرژي ، برقراري ارتباط جهت تبادل تجربيات و ارائه توصيه هاي لازم و همچنين ايجاد تشكيلات حرفه اي به منظور تسريع در اجراي برنامه هاي بهينه سازي مصرف انرژي در كشور مي باشد ، كه تاكنون پنج گردهمائي در اين خصوص در سراسر كشور برگزار گرديده است .

آگاهسازي عمومي : بدين منظور اقداماتي نظير تهيه ، تدوين و چاپ بروشورهاي بهينه سازي مصرف انرژي در بخش هاي صنايع ، خانگي و تجاري ، اقتصاد و انرژي ، حمل و نقل ، محيط زيست ، آموزش و پرورش و تكنولوژيهاي صرفه جوئي منتشر شده است كه در آنها نكات عمومي و فني و مطالعات موردي مربوط به مهمترين توصيه هاي بهينه سازي و … ارائه گرديده است ، همچنين انتشار 36 بولتن بهسامان در 4000 نسخه ، انتشار 33 جلد كتب تخصصي مديريت انرژي در 3000 نسخه ،‌ انتشار 7 جلد كتابهاي عمومي و ترويج فرهنگ بهينه سازي مصرف انرژي مخصوص كودكان و نوجوانان در 3000 نسخه ، پخش 7 عنوان پيام تلويزيوني در خصوص شيوه هاي صرفه جويي در مصرف انرژي و تهيه 10 عنوان نوار ويدئويي آموزشي مديريت مصرف انرژي تا سال 1377 انجام گرفته است .

 

Related Posts

 • 100
  كليات طرح و بررسي مسائل زيست محيطي و توجه به فناپذير بودن منابع توليد انرژي در جهان باعث انجام تحقيقاتي جامع در خصوص منطقي سازي مصرف انرژي طي چند دهه گذشته شده است . مواردي از قبيل گرم شدن زمين و جو ، تخريب لاية ازن و شيوع آلودگيهاي حاصل…
  Tags: و, در, انرژي, مصرف

درباره ی admin2

همچنین ببینید

به جاي اين که از مصرف انرژي ماليات بگيريم به آن يارانه مي دهيم

به جاي اين که از مصرف انرژي ماليات بگيريم به آن يارانه مي دهيم   …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *